Çarşamba pazarının bir süre önce manav ve balıkçılar bazında yeni Uşak Belediyesi binasının bulunduğu alan taşınması,  bir dizi sorunu da beraberinde getirdi.

WhatsApp Image 2023-09-27 at 10.51.13

Esnaf, özellikle yağmurlu havalarda sorunlar yaşadığını ve burada açılan şemsiyelerin düşme riskinin bulunduğunu ifade etti. Çarşamba pazarının kalan kısmının da halen taşınmamış olması ve manavların olmayışı nedeniyle tuhafiyecilerin de iş yapamaması ayrı bir sorun. Bunun yanı sıra, eski pazaryerindeki katmer ve bükmeciler ile zeytincilerin de durumu hala belirsiz. 
Esnafın yaşadığı sorun hakkında değerlendirme yapan Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Atalay Savaş, katıldığı bir programda, bazı açıklamalar yaptı. 
Savaş, “Uşak esnafının sıkıntıları var ve bunları genelden ayıramayız. Birincisi, belediye başkanımız bu konuda çalışmaların devam ettiğini söyledi. Çarşamba pazarıyla alakalı esnafın durumu için bir takım çalışmalar olduğunu bize anlattı. Uşak’taki en büyük sıkıntı Çarşamba pazarı şu anda. Çarşamba pazarındaki manav ve balıkçılar yeni belediyenin yanına taşındılar. Manifaturacılar ve ayakkabıcılar hala orada duruyor. Yereldeki sıkıntı Çarşamba pazarı diyebiliriz” dedi.

WhatsApp Image 2023-09-27 at 10.50.15
ZİNCİR MARKETLERİN AÇILMASINA ENGEL OLUNABİLİR
Zincir marketlerin açılışının zorlaştırılması gerektiğini belirten Savaş, “Zincir marketler esnafın genel sorunlarının başında geliyor. Bir sokakta 3 tane zincir market var. 20 farklı esnaf grubunun sattığı ürünleri satıyorlar. Bunlar bakkal gibi değil, daha avantajlı ürün tedarik ediyorlar ve daha düşük fiyata satıyor. Bunlar da olsun ama bir sınırlandırma mutlaka getirilmeli. Her isteyen istediği yere 200 metrekare yer bulup şu marketi açacağım dememeli. Biraz zorlansınlar. Bunlardan otopark ve nüfus yoğunluğuna göre market açılması gerektiği söylenebilir” ifadesini kullandı. 
Esnafın emeklilik sorununa da değinen Savaş, “Sigorta ödeme primlerinde norm birliği olmalı, ben bir esnafım yanımda çalışan bayan 5200 günde emekli oluyor. Erkekse 7000 günde emekli oluyor. Ben ise 9000 günde emekli oluyorum. Burada bir norm birliği olmalı ve esnafın mağduriyeti giderilmeli” dedi. HABER / ÇİĞDEM TURAN

Editör: Zülal Karadedeli