Uşak Göz Merkezi’nden Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Erol Uysal, çocuklarda göz enfeksiyonları hakkında bilgiler verdi. 
Çocuklarda sık görülen göz enfeksiyonlarına değinen Opr. Dr. Erol Uysal, “Çocuklar da göz enfeksiyonlarına duyarlıdır ve çeşitli göz enfeksiyonları çocuklarda sıkça görülebilir. Göz enfeksiyonları genellikle bakteri, virüs, mantar veya alerjenlerin neden olduğu iltihaplanmaları içerir” dedi. Erol, Uysal, çocuklarda görülen göz hastalıklarına şöyle değindi:
Göz Irritasyonu için uyaran Uysal, “Virüsler, bakteriler veya alerjenlere maruz kalma sonucu gelişen konjunktivit, çocuklarda yaygın olan bir göz enfeksiyonudur. Gözde kızarıklık, sulanma, çapaklanma ve kaşıntı gibi belirtilerle karakterizedir. Bunun yanı sıra üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı göz iltihabı da ciddi bir sorundur. Soğuk algınlığı veya üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak gözlerde iltihaplanma gelişir. Bu durum genellikle göz sulanması ve kızarıklık ile kendini gösterir” dedi.
“Stye, göz kapağı kenarındaki yağ bezlerinin iltihaplanması sonucu oluşan bir apse türüdür. Çocuklarda da görülebilir ve genellikle ağrılı bir şişlik olarak ortaya çıkar” diyen Uysal, keratit yani kornea enfeksiyonu için de şunları söyledi: 
“Bakteri, virüs veya mantarlar tarafından neden olunan kornea enfeksiyonu olan keratit, çocuklarda nadir görülen ancak ciddi bir göz enfeksiyonu türüdür.
Orbital Selülit de göz çevresindeki dokuların iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Bakteriyel bir enfeksiyon sonucu gelişebilir ve göz çevresinde şişlik, kızarıklık ve ağrıya neden olur.”
Uysal, anne ve babalara şu uyarıyı da yaptı: “Çocuğunuzda herhangi bir göz enfeksiyonu belirtisi fark ederseniz, bir çocuk doktoruna veya göz doktoruna başvurmanız önemlidir. Uygun tedavi, genellikle antibiyotik damlaları, antiviral ilaçlar veya diğer ilaçları içerebilir. Ayrıca, çocuğun göz hijyenine dikkat etmek, enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.”
HABER MERKEZİ

Editör: Zülal Karadedeli