Yeni asgari ücretin arzu edilen noktada olmadığını belirten Özdemir, yapılan yüzde 49’luk zammın bütün TİS’lere uygulanması gerektiğini ifade etti.
HAK İŞ Uşak İl Başkanı ve Hizmet İş Uşak Şube Başkanı Adil Özdemir, yüzde 49 artış gören asgari ücret hakkında konuştu. 2024’te asgari ücretin 17 bin 2 TL olduğunu belirten Özdemir, şöyle söyledi: 
“Bu artış oranı bizim isteğimizin altında kaldı. Çünkü asgari ücret, ülkemizde ortalama ücrete dönüştüğü için beklentileri karşılamaktan uzak kalıyor. Toplumda asgari ücretle çalışan sayısının az olmasını isteriz. Avrupa’daki bir çok ülkede ortalama yüzde 5 oranında asgari ücretli var. Diğer çalışan kesimin aldığı ücretler ise daha yüksek bir düzeyde. Temennimiz asgari ücretlilerin oranının bizde de düşmesidir.”
Özdemir, asgari ücrete uygulanan yüzde 49’luk zammın yapılan tüm toplu iş sözleşmelerine uygulanmasını istedi. 
Özdemir, ayrıca asgari ücret tespit komisyonunun yapısının da değişmesi gerektiğini belirterek, “Tüm kesimlerin yer aldığı ve daha kuşatıcı bir komisyon olmalı. Burada, Türkiye’deki işçi kesiminin büyük bir bölümünü temsil eden HAK İŞ’in bileşenleri de mutlaka yer almalıdır” dedi. 

HABER: ÇİĞDEM TURAN

Editör: Zülal Karadedeli