Yasin Yavuz’la birlikte; Emre Baysal, Hazal Kazancı Aydın, İbrahim Sapmaz, Rüçhan Kahraman ve Yaşar Kaya istiflarını partiye sundu ve kamuoyuna duyurdu. 

Yapılan açıklamada, şu hususlara değinildi:

“GÜVEN KAYBI 6 MASADA KILIÇDAROĞLU’NUN ADAYLIĞIYLA BAŞLADI”
“Türk siyasi tarihinde emsali görülmemiş bir şekilde siyasi iktidar ve yancılarına karşı büyük bir başkaldırı ile kurulmuş olan İYİ Parti'miz, girdiği ilk seçim olan 24 Haziran 2018 tarihindeki genel seçimde 16 yıllık AKP iktidarına son vermiş ve Türk Milletine yeni bir umut olmuştur. Bu umut bizler gibi binlerce Türk Gencini heyecanlandırmış ve verilen mücadele neticesinde 31 Mart 2019 tarihindeki yerel seçimde yapılan ittifak ile büyük bir başarı elde ederek AKP iktidarını büyük bir hezimete uğratmıştır.
Türk Milletinin teveccühünü kazanmış bu ittifaka ne olduğu belirsiz AKP artığı partiler dahil edilerek güven kaybının ilk aşaması başlamıştır. Bu partilerin ittifaka dahil edilmesiyle birlikte Kemal Kılıçdaroğlu'nun da Cumhurbaşkanı adaylığını dikte etmesi süreci başlamıştır. Genel Merkez bu süreçte Türk Milletinin istekleri ve talepleri doğrultusunda hareket edememiş, masadan kalkması gereken noktada bu cesareti gösterememiş, masaya geri oturmaması gerekirken yeniden masaya oturmuş, iki büyükşehir belediye başkanının cesaret gösterememesi nedeniyle Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığının önünü kesememiş, büyük teşkilatımızdan Cumhurbaşkanı adayı gösterecek bir kişiyi bile bulamamış ve netice olarak masanın diktesine boyun eğmiştir.”

“27 NİSAN’DAKİ KURULTAYDA MEŞRULUĞUMUZU YİTİRDİK”
“Bu süreçten sonra Genel Merkezin siyaseti kuruluş rotasından kaymış, iki kutuplu siyasete alternatif olmaktan çıkarak Türk Milletinin güvenini kaybetmiş ve "Üçüncü yol olma vaadiyle başlayan süreç maalesef 31 Mart 2024 seçiminde üçüncü bir kutup olmakla sonuçlanmıştır.
Tüm bu süreçte her şeye rağmen Türk Milletinin ve Gazi Paşa'nın Cumhuriyetimizi emanet ettiği Türk Gençliğinin geleceği için tüm gücümüzle; ailemizden ve işimizden feragat ederek; gece, gündüz, soğuk, sıcak demeden hem sahada hem masada partimiz için çalışmalarımızı sürdürdük. Genel Merkezin yanlış siyasetine, güven kaybı nedeniyle arka arkaya yaşanan iki seçim hezimetine ve hatta Genel Merkezin partinin temeli olan yerel teşkilatları dahi anketler yoluyla aldattığı ortaya çıkmasına rağmen partimizin yeniden Türk Milletine umut olabileceği ümidiyle 27 Nisanda yapılacak olan Kurultayı bekleme kararı aldık.
Ancak, 27 Nisan tarihinde yapılmış olan Olağanüstü Kurultay ile kendi içerisinde dahi değişime karşı çıkarak, 2023 Genel ve 2024 Yerel seçim mağlubiyetlerinin müsebbiplerini dahi değiştirmekten yoksun bir durumda olduğunu göstermiş ve siyasi meşruluğunu milletimiz nezdinde yitirmiştir.”

“AYNI YOLDA YÜRÜMEMİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR”
“Bugün İYİ Parti'mizin Türk Milletinin taleplerini göz ardı ederek seçmeninden uzaklaştığını, kendi teşkilatının beklentilerini dahi karşılamaktan aciz, sürekli olarak insan kaybetmekte inat eden bir konuma geldiğini üzülerek izledik.
Dava arkadaşlarına yalan söyleyen, sahte anketlerle aldatan kişilerle Türk Milliyetçilerinin iktidar olamayacağı gibi bu kişilerle aynı yolda yürümemiz de mümkün değildir. Bu sebeple partimiz ve milletimiz aleyhine hiçbir yanlışımızın olmadığını bilmenin verdiği vicdan rahatlığı ile mensubu bulunduğumuz İYİ Parti'deki tüm görevlerimizden ve İYİ Parti üyeliğinden istifa ediyoruz.”
HABER MERKEZİ

Editör: Zülal Karadedeli