Kartlı sisteme geçiş hakkında gazetemize açıklamada bulunana Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın sürecin uzamasını pandemiye ve ekonomik nedenlere bağladı. Bu konuyu çok önemsediğini vurgulayan Çakın Uşak’ın bu sisteme geçememesini bir eksiklik olarak değerlendirdi. Çakın; “Benim  içimde kalan konulardan bir tanesi bu.  Nasip olursa üniversiteler açılıncaya kadar Uşak’ta kartlı sisteme geçmeyi planlıyorum.” Dedi.

Otobüs sahiplerine bugüne kadar hep destek olduğunun altını çizen Çakın; “Bir orta yolu bulacağız artık kartlı sistemi olmayan şehir kalmadı” şeklinde konuştu.

Uşak’ta kullanılacak kartlar Türkiye karta uyumlu bir şekilde dizayn edilecek. Türkiye’nin herhangi bir şehrine gidildiğinde o şehirdeki sistem de Türkiye kartına uyumlu ise Uşak’ta kullanılan kart bu şehirlerde de geçerli olacak.

UŞAK’IN “KART” GEÇMİŞİ

Bundan 11 yıl önce Uşak Belediyesi Şehir İçi Belediye Denetimli Özel Halk Otobüsü Yönetmeliğinde yapılan değişikliğin 4. Maddesinde toplu taşımada kartlı sisteme geçileceği dolayısıyla nakit para kullanılmayacağı belirtilmişti.

Uşak’ın Eski Belediye Başkanı Nurullah Cahan 13 Şubat 2015 tarihinde yaptığı bir açıklamada konuya ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı; ; "Meclisimizde gerekli düzenlemeyi yaparak problemi kalıcı olarak, hızlı, güvenli ve kaliteli ulaşımı sağlama adına projemizi gerçekleştiriyoruz"

Cahan her ne kadar kartlı sisteme geçişi gerçekleştirse de bu kalıcı olmadı. Uşak’ta ‘Kart64’ adıyla uygulanan  sistem  Manisa İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. O günden bu yana kartlı sistem sadece vaatlerde kaldı.

HABER / BAYRAM ALİ KELEŞ