UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Uşak’ın yöresel lezzeti tarhanaya zam yapıldı. Coğrafi işaretle tescillenen ve kışın şifa deposu olan Uşak tarhanası, porsiyon bazında 70 TL oldu. Daha önce 60 TL olan tarhanaya yaklaşık olarak yüzde 17 zam geldi. Tarhanaya gelen zam sadece porsiyon bazında kaldı ve az tarhana da burada 50 TL’den 60 TL’ye çıktı. Nohut, turşu ve Mende ekmeğiyle servis edilen tarhanaya gelen zammın artan maliyet artışıyla ilgili olduğu düşünülüyor. Uşak’ta 2 şubede satılan tarhana çorbasına yapılan zammın artan maliyetlerden kaynaklandığı tahmin ediliyor. 


Tarhana zam görmesine rağmen hala, fiyat açsından uygun. Hamburger, patates cipsi ve koladan oluşan en küçük menünün fiyatı 100 TL. Tarhana besleyici ve kışın hastalıklara karşı koruyan bir besin. Fakat 70 TL de bir tas çorba için yüksek. Bugün 70 TL olan tarhana, yıl başında sonra 100 TL’yi bulabilir. 


KURU TARHANA KİLOSU 220 TL
Uşak’ta yapılan acılı ve acısız tarhananın fiyatı kilogram bazında 220 TL dolaylarında. Tarhanaya ilk zam kuru üründe yapılmıştı. Tarhana 180 TL’lerden 220 TL’ye çıkmıştı. Yarım kiloluk olarak da satılan Uşak tarhanası, kuru olarak sadece Tarhana Baba’da satılmıyor. Aynı zamanda diğer üreticilerin de doğrudan ve online satış sitelerinde Uşak tarhanası var. Uşak tarhanasında bu yıl maliyeti artıran unsur, soğan, biber, domates, yoğurt ve un fiyatlarına gelen zamlar. Bu yıl tarhana yapan bir çok hanede, 1 kilogram için maliyet 150 TL’yi geçti. Emek ve zahmetle beraber maliyet kilo başına 200 TL’nin de üzerinde. 
Çiğdem Turan

Uşak Haber