‘Zihnini Özgürleştir Yoluna Odaklan’ projesiyle Uşakta yaşayan gençlerin YKS ve KPSS sınav stresini azaltmak amacıyla Uşak Üniversitesi öğrencilerinden Çiğdem Çakmak, Aysu Bozkurt ve Barış Gökdumanoğlu örnek bir projeye imza attı. Gençlerin sınav stresini azaltmak amacıyla Atapark'ta belirlenen tarihlerde 6 haftalık sürecek olan meditasyon etkinliklerinin ilki yapılmaya başladı.  Verilen eğitimlerle birlikte öğrencilerin sınav stresinin azalması amaçlandığı kaydedildi.

Meditasyon Strese Çözüm

Whatsapp Image 2024 04 25 At 18.06.37
Proje kapsamında düzenlenen etkinliklerde gençlere,  stres anını nasıl yönetecekleri, nefes egzersizleri, bedensel farkındalık meditasyonu, vizyonlama üzerine çalışmalar yapıldığı kaydedildi. Bu alanda kendini geliştirdiği belirtilen Çakmak, gençlerin kaygılarını azaltmak adına  meditasyon çalışmalarını ileri tarihlerde  daha çok büyütmek istediğini ve takım arkadaşları, Bozkurt ve Gökdumanoğlu ile gönüllü olarak yapacağını dile getirdi. Çalışmaların sonunda ise etkinliğe katılan gençlerin görüşleri alınarak birbirleriyle kaynaşmaları sağlandığı belirtildi.
İlk Tepkiler Olumlu

Whatsapp Image 2024 04 25 At 18.06.38 (1)
Yapılan bilgilendirmede; etkinlik öncesinde gençlerin genel görüşleri; "kaygılarımdan kurtulmak istiyorum, yaşadığım sınav stresini üzerimden atamıyorum" şeklinde olduğu belirtildi. Etkinlik sonrası ise öğrencilerin yapılan çalışmanın  ruhsal ve  bedensel olarak  olumlu  etkisinin olduğu, rahatlama sağladığını, farkındalık oluşturduğunu, ferahlatıcı hissettirdiğini  dile getirdikleri bildirildi.

Öğrenciler; böylesi rahatlatıcı çalışmaların her hafta düzenlenmesi halinde gençlerin kendilerini sınava daha hazırlıklı olacaklarını belirttiler. İletişim Fakültesi öğrencileri ise öğrencilerin davranışlarını;  "Ortak sorunları yaşayan gençlerin aynı sorunlar dahilinde bir arada bulunmaları benzer korkuları ve stresleri yalnızca kendilerinin yaşamamış olması onları iyi hissettiren bir diğer faktör oldu. Gençler zihinlerini meditasyon ile özgürleştirdiklerini keşfetti." ifadeleri ile açıkladı. Öğrencilerin ise topluluğun daimî olmasını arzu ettiğinin altı çizildi.
Üniversite Öğrencilerinden Stresle Mücadele Eden Gençlere Destek
Çiğdem Çakmak, Aysu Bozkurt ve Barış Gökdumanoğlu sınav stresiyle mücadele edemeyen gençlerin 12 Mayıs 2024 Pazar günü  Atapark' ta Atakule yanında  gençlerle buluşmak istediğini belirtti.

Muhabir: Zülal Karadedeli