Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşen programa Uşak Valisi Dr. Turan Ergün, Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kenan Taş ile Prof. Dr. Lütfi Özav, il protokolü, fakülte dekanları, meslek yüksekokulu müdürleri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Program Güzel Sanatlar Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Salimeh Amanjani’nin “Kadın ve Göç” isimli sergisinin açılışıyla başladı. Sergiyi gezen konuklar eserler hakkında bilgi aldı.

Sergi açılışının ardından Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi büyük salonda ‘‘Farklı Coğrafyalarda Kadın Olmak’’ konulu panel gerçekleştirildi. Panel öncesi Uşak Üniversitesi Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü tarafından ‘‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’’ne özel hazırlanan video gösterildi.

Panelin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, sözlerine ‘‘Şehit ve gazi annelerimiz olmak üzere rahmetin, merhametin, şefkatin, nezaketin sembolü hayatımızın kaynağı değerli kadınlar hepinize hürmetlerimi sunuyorum’’ diyerek başladı.

Whatsapp Image 2024 03 09 At 11.09.56 (1)

“BİR TOPLUMUN EN ÖNEMLİ YAPI TAŞI AİLEDİR”

Prof. Dr. Savaş, 8 Mart’ı kadınların yılda bir kez hatırlanmaları değil, sorunlarının çözümüne ilişkin tartışmalar ve çözümler için bir fırsat olarak değerlendiklerini belirterek ‘‘Kadınlarımıza değer vermek geleceğe yapılan en büyük yatırımdır. Kadın; insanlığın devamı için olmazsa olmazdır. En büyük dertlerin dertlisi, en büyük mutlulukların ardındaki kahramandır. Kadın merhamettir, şefkattir, sabretmektir kadın, doğruluktur, sır tutmaktır, sadakatin timsalidir kadın, cömertliktir, Rabbine şükretmektir kadın. Bir toplumun en önemli yapı taşı ailedir, ailenin en temel unsuru ise annedir, kadındır’’ dedi.

Açılış konuşmalarından sonra Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Onur Altıntuğ ve Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Meltem Altıntuğ tarafından müzik dinletisi gerçekleştirildi.

Dinletinin ardından “Farklı Coğrafyalarda Kadın Olmak” isimli panel gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Uşak Üniversitesi Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Ayşe Gültekin’in yaptığı panelde; Antropolog Dr. Halime Nur Yaşar “Kore'de Kadın”, Uşak Üniversitesinden Dr. Öğretim Üyesi Tuba Arjumend “Pakistan'da Kadın”, Dr. Öğretim Üyesi Ayşe Gültekin “Filistin’de Kadın” ve Uşak Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden ŞÖNİM Müdürü Hale Nur Tunçay tarafından “Türkiye'de Kadın” konulu sunumlar yapıldı.

Programda ayrıca Uşak Valiliği Açık Kapı Şubesi, Uşak İl Emniyet Müdürlüğü, Uşak İl Jandarma Komutanlığı, Uşak İl Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Yeşilay’a ait stantlarda bilgilendirme gerçekleştirildi.

KAYNAK : UŞAK ÜNİVERSİTESİ

Editör: Zülal Karadedeli