Uşak’ta faaliyet gösteren bilişim uzmanı Emin Gediz, Uşak Üniversitesi’nin resmi internet sitesine sızmak isteyen zararlı yazılımlara çözüm üretti.  2020’de üniversitenin web sitesinin içine eklenen bir korsan dosyanın tespit edilmesi için Bilgi İşlem Daire Başkanlığına dışarıdan destek veren Emin Gediz, 2023’te de Sosyal Tesislerin sitesine eklenen zararlı bir back-linki fark etti ve kaldırılması için katkı sağladı. 
Uşak Üniversitesi’nin ilgili birimlerindeki yöneticilerin hiçbir şekilde teşekkür etmediği Emin Gediz, resmi olarak bir teşekkür talebinde bulundu ve buna da olumlu bir yanıt gelmedi.
Konuyla ilgili bilgi veren Emin Gediz, web sitesine saldıran hacker gruplarını tespit ettiğini söyledi. 
Emin Gediz, şu bilgileri paylaştı:
“2020 yılında Uşak Üniversitesi’nin de aralarında bulunduğu bazı kamu kurumları ve özel şirketlerin internet sitelerindeki bir güvenlik açığını tespit ettim. Bunun üzerine mezun olduğum Uşak Üniversitesi’nin bu casus yazılımdan kurtulması için ulaştığım bulguları, üniversitenin ilgili birimine aktardım. Kendileriyle mail yoluyla haberleştik ve sorunun çözümü sağlandı. Bunun ardından 2023’te de sosyal tesislerin web sitesinde zararlı bir backlink tespit ettim. Bu sorunu da çözdük.”
TÜM VERİLERİ KOPYALABİLİRLERDİ
Söz konusu zararlı eklentilerin bir şekilde web sitesine yüklendiğini dile getiren Emin Gediz, şöyle konuştu:
“Benim tespit ettiğim korsan eklenti, exploit şeklinde root erişimi elde etmeyi amaçlayan türdendi. Bunlar, genellikle web sitesinin içine giriyor ve burada verileri toplamaya başlıyor. Hayati önem taşıyan bir veri bulduklarında, hemen bunu aleyhte kullanma yoluna gidebiliyorlar. Kişilere şantaj yapabiliyorlar veya kişilere ait verileri işleyebiliyorlar. Bu konudaki sorunu çözdük fakat buna rağmen bizim yaptığımız çalışma için resmi bir teşekkür edilmedi. Resmi teşekkür için ilgili kurumlara yazılı olarak da başvurdum. Bunlardan da her hangi bir sonuç çıkmadı. Ben mezun olduğum ve memleketimin üniversitesine bir faydam olsun diye çalıştım. Fakat bir teşekkürü dahi çok gördüler. Bu duruma üzülüyorum. Açıkçası bir teşekkür dahi edilmemesini, kendi memleketimin üniversitesine yakıştıramıyorum.”

Muhabir: ALİ ARASLI