Uşak Valiliği, sosyal medya hesapları üzerinden afetzede vatandaşlarımızın 14 Mayıs seçimlerinde seçme ve seçilme hakkını kullanabilmesi için duyuruda bulundu. Yapılan duyuruda bulundukları bölgeler için yeni adres beyenını 17 Mart 2023 23:59 tarihine kadar E-devlet ve nüfusmatik üzerinden yapılabileceklerini belirtti. Ayrıca 18 Mart 2023 tarihinden itibaren adres beyanına ilişkin işlemlerin ilçe seçim kurullarının kararı ile yapılacağını belirtti.
İç İşleri Bakanlığı ve Nufus ve Vatandaşlık işleri'nin hazırladığı duyuruda şu uyarılara yer verildi; 

* Adres bildirimlerinin taşınma tarihinden itibaren 20 iş günü içerinde yapılacağının altını çizen duyuruda 
* Adres bildiriminde 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 50'nci maddesi gereğince kişilerin yazılı beyanı esas alınmakta, gerektiğinde ilave bilgi ve belge istebileceği vurgulandı.

Adres Beyanı Nasıl Yapılır? 
Adres Boş İse (Sistemde Oturan Kişi Kaydı Bulunmuyorsa) : Adreste oturan olmaması halinde 'kişinin beyanı ile konuta' adres beyanı tesvil edilir. Ancak adreste oturan kişi olması halinde beyanı teyit edici belge (elektrik, su ,internet vs. fatura yada sözleşmesi) bulundurulması gerekiyor.

İzmir'de rüzgarda sallanan minare endişeye sebep oldu İzmir'de rüzgarda sallanan minare endişeye sebep oldu

Adreste Oturan Biri Bulunuyorsa( Sistemde Oturan Kişi Kaydı Varsa): Adreste oturan olmamasına rağmen, sistemde adrese kayıtlı kişilerin bulunması durumunda; beynı teyit edici belge ( elektrik, su , internet vs. fatura yada sözleşmesi) ile ibraz edilmesi halinde adreste oturuyor görünenlerin kaydı siliniyor, belge ile adres beyanında bulunuluyor ve kişi adrese kaydediliyor.

Yakınınızın Yanına Adres Beyanında Bulunma Durumunda : Yakınınızın yanına adres beyanında bulunabilmek içi adreste oturan ergin kişilerden birini muvafatı gerekiyor. Muvafakat işlemleri; nüfus müdürlüğünde beyan esnasında ya da e-Devlet üzerinden gerçekleşiyor.
 
Konuyla ilgili; 
*Aynı Adreste oturan kişiler e-Devlet üzerinden kontrol edilebilir.
* Beyanda şüphe oluşması ya da belge ibrz edilememesi 
*Aynı adresin herhangi bir belge veya muvakat olmaksızın farklı kişi ya da aile tarafından beyan edilmesi
*Düzenli ve sürekli olarak adres beyanlarında inceleme yapılmakta, tespit edilen şüpheli adres beyanı tespit edilmesi 
* Sistem tarafından aynı adreste belirli bir sayıdan fazla kişinin ikamet ettiğinin tespiti halinde mülki idare amirinin emriyle kollu makamlarınca tahrikat yapılmakta ve sonuca göre işlem yapılmakta.
*Yatılı okul, yerleştirme yurdu, hastane,cezaevi, öğrenci yurdu, huzur evi gibi yerlerde kalanların adresleri 'diğer adres' olarak kayıt edilir.  ilgili kurum yetkililerince sürekli olarak kalınması nedeniyle bildirilmesi halinde yerleşim yeri adresi olarak kayıt edilir.
*Mesken (konut) haricindeki adreslere yapılan yerleşim yeri ve diğer adres beyan işlemlerinde teyit edici belge talep edilir.
* Muvafakatlı ya da başka biri kişinin belge ibraz ederek adresinize adres beyanında bulunulması halinde anlık olarak SMS ile bilgilendirme yapılır 
*Adres beyanı bulunmayan kişilere adres beyanında bulunmaları için bilgilendirme mesajı gönderilir.
Bilgilendirilmesi Uşak Valiliği tarafından yapıldı.