Vali Ergün, Mehmet Akif Ersoy'u şu sözlerle andı; "Millî Mücadele ruhunu dizelerinde ve yaşantısında en güzel şekilde gördüğümüz, İstiklal Marşı’mızın şairi, fikir ve dava adamı Mehmet Âkif Ersoy’u vefatının 87. yıl dönümünde rahmet ve minnetle yâd ediyoruz."
Mehmet Akif Ersoy Kimdir?


Mehmed Ragîf, daha sonra Mehmet Âkif Ersoy ismini alan Türk şair, veteriner hekim, öğretmen ve siyasetçi. 20 Aralık 1873, İstanbul'da doğmuştur. 27 Aralık 1936, İstanbul'da vefat etmiştir. 

Mehmet Âkif Ersoy, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) ulusal marşı olan İstiklâl Marşı'nın yazarıdır. "İstiklal Şairi" ve "Millî Şair" unvanları ile anılır. İstiklâl Marşı'nın yanı sıra Çanakkale Destanı, Bülbül ve 1911-1933 yılları arasında yayımladığı yedi şiir kitabındaki şiirleri bir araya getiren Safahat, en önemli eserlerindendir. II. Meşrutiyet döneminden itibaren Sırat-ı Müstakim (daha sonraki adıyla Sebilü'r-Reşad) dergisinin başyazarlığını yapmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında milletvekili olarak 1. TBMM'de yer almıştır. "Üç beyinsiz kafanın derdine, üç milyon halk" mısrasıyla başlayan ve kavmiyetçiliği eleştirdiği şiirinin sonunda "Bunu benden duyunuz, ben ki, evet, Arnavud'um... / Başka bir şey diyemem... işte perişan yurdum!.." mısralarıyla bizzat şiirinde kendisini Arnavut olarak tanıtmıştır. - HABER MERKEZİ
-Uşak Haber

 

Editör: Duygu Bekmezci