UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

Uşak'ta faaliyet gösteren Chery'ye son dönemlerde yoğun bir ilgi var. Plaza adeta tıklım tıklım oluyor. Almayacaklar da meraklarından gelip Çin'in lüks otomobilini inceliyor.

Biz de merak ettik ve bu araçları inceledik. Bazı sorular sorduk ve önemli cevaplar aldık. Araçların tavanın su almasından, yedek parça, otomatik vites ve aklımıza gelen tüm soruları yönelttik.

Omoda5, Tiggo7 ve Tiggo8Pro modelleriyle dikkat çeken araçların içindeki aksamlar da lüks. Bu nedenle aklımıza gelen ilk soru 'Chrey neden bu kadar ucuz?' oldu...

Burada aldığımız cevapları siz değerli okurlarımızın kafalarında soru işaretleri kalmaması için yanıtlıyoruz;

Buradaki soru cevapların hepsi gerçektir ve birer bire bir alınmıştır. Hiçbiri internet v.s. gibi ortamdan yürütülmemiştir.

chrey5

CHREY ARADA HER HANGİ BİR BÜYÜK ŞİRKET OLMADIĞI İÇİN UYGUN!

-Chery marka lüks SUV tipi otomobiller emsallerine göre niye ucuz?

Chrey'nin araçlarının muadilleri ülkemizdeki bir çok markada var. Fakat aradaki en önemli fark, fiyat ve fayda olarak karşımıza çıkıyor. Chery, uygun fiyatı, sağladığı konfor ve faydayla dikkat çekiyor. Bizim araçlarımızın bütün parçaları kaliteli ve bugün piyasadaki en lüks araçlarda da benzerleri mevcut.

Chrey neden ucuz sorusuna gelelim. Chery'nin ucuz olmasının en temel ve net sebebi arada her hangi bir Distribütör'ün olmamasıdır.

Yani bugün piyasadaki bir çok marka, yurtdışında üretiliyor ve buraya holding adını verdiğimiz büyük şirketlerle geliyor. Chrey ise doğrudan kendisi buraya geldi.

Daha önceki yıllarda Chrey, bazı aracılarla ülkemize girmişti. Şu anda kendisi bu operasyonun başında ve ülkemizdeki bayilerin hepsi de her hangi bir Distribütöre bağlı değiller. Bizler doğrudan Chrey'nin kendisine bağlıyız.

Arada disribütör olmadığı için fiyatlarda böylesine uygunluk söz konusu. Yoksa normalde bu aracı falanca şirket Türkiye'ye getirse ve bayilerine verse en az 500 bin TL daha artar. 

EDİTÖR: Bu cevap aklımıza tarladan hakla satılan domatesi getirdi. Arada, aracı - komisyoncu v.s. olmadığı için fiyatın uygun olması doğal.

chrey6

SOSYAL MEDYAYA YAYILAN YAĞMUR SUYU GÖRÜNTÜSÜ!

Sosyal medyada yayılan yağmur suyu görüntüsü var? Bunun aslı var mı?

Bu görüntünün ne amaçla servis edildiğini bilmiyoruz. Fakat aşağı yukarı 2 aydır bu araçları kullanıyoruz ve ortalığı sel götürürken de bindik. Böyle bir durumla hiç karşılaşmadık. Kaldı ki böyle bir durumda, zaten araçlarımız garanti kapsamında. 5 yıl garantisi olan bir araçtan bahsediyoruz. Bunun dışında üretimde her markanın mutlaka hatları olabilir. Banttan kaynaklanan bir hata varsa da mutlaka gereken yapılır. Dünyanın en büyük otomotiv ihracatçısı olan Chery, bir otomobil için markasını zedelemez.

chrey7

AYNI OTOMOTİK VİTESİ (ŞANZIMINA) BÜYÜK MARKALAR KULLANIYOR

-Kafamdaki sorulardan biri de Chery'nin otomotiv vitesi. Yani diğer bir deyişle Chery'nin şanzımanı. Çabuk arıza yapar mı?

Chrey'nin kullandığı şanzımanı şu anda piyasadaki bir çok Avrupa ve ABD menşeili araç kullanıyor. Artık şanzımanda eskisi gibi bir durum yok. Otomotiv şanzımanı üreten şirketler var ve bunların da çoğu Çin'de. Dünyanın en klas markaları dahi aynı şanzımanı kullanıyor. Arıza yapma durumuna gelince, zaten aracın garanti süresi 5 yıl. Eğer üretimden kaynaklı bir sorunsa bunu gideriyorlar.

chrey2-1

CHREY YEDEK PARÇA SORUNU YAŞATIR MI?

-Chrey'nin servisi de artık kurumsal olarak kuruldu. Yedek parça sorunu oluyor mu?

Şirketin kendisi Türkiye'de olduğu için böyle bir sıkıntı yaşanmaz. Şu anda yüzde 95 düzeyinde aracın tüm parçaları hemen hemen her yetkili noktada var. Bu inanılmaz bir oran. Kesinlikle yedek parça ve satış sonrasında büyük bir sıkıntı yaşanmaz.

chrey3

SIFIR CHERY'DE EN UYGUN KREDİYİ HANGİ BANKA VERİYOR!

-Diyelim ki Chrey'i alacağız ve paramız çıkışmadı. Ne kadar ve kaçtan kredi alabilir?

Anlaşmalı olunan bankalar var ve bildiğimiz kadarıyla şu anda Garanti Bankası'yla bir çalışma yürütülüyor. Chrey'ye 300-350 bin TL bandında bir kredi çıkabiliyor. Tabii burada herkese kredi çıkacak bir diye bir kaide yok. Krediyi kullanacak kişinin durumu da bunda etkendir. Garanti Bankası, Chery'ye 2,4 gibi bir orandan kredi kullandırıyor.

chrey4

CHREY LASTİKLERİ HANGİ MARKA?

-Lastikler de önemli olan bir diğer husus. Chrey'nin lastikleri hangi marka?

Hiçbir otomobil şirketi, falanca lastik markasını kesin kullanıyor diyemeyiz. Çünkü lastik üretiminde grev durumu söz konusu oluyor. Şu anda tüm otomotivciler ellerindeki lastik neyse onu kullanır. Dileyen müşterimiz lastiklerini istediği markadan alabilir.

ŞİMDİLİK BU KADAR! DEVAMINI GETİRİRİZ!:

Bu yazıları otomobil dünyasına olan ilimizden dolayı yazıyoruz. 

YAZAN: ALİ ARASLI

Editör: Zülal Karadedeli