CHP Uşak Milletvekili Ali Karaoba, TBMM’de yaptığı açıklamada Millet Bahçesine yapılması gündemde olan cami inşaatına değindi. TBMM’de bir açıklama yaparak Uşak Belediyesini eleştiren İsmail Güneş, caminin planının değiştiğini ve alanının küçüldüğünü ifade etti. Güneş, Uşak’a yapılan yatırımların yeni dönemde sekteye uğradığını kaydetti.
ALİ KARAOBA: DİN ÜZERİNDEN POLEMİK YARATMAYIN
TBMM Genel Kurulu’ndan İsmail Güneş’e bir yanıt veren CHP Uşak Milletvekili Ali Karaoba, cami projesi için şu ifadeleri kullandı: “Tıp Fakültesi 6 yılda bitiyor emek sarf ediyorsunuz. Sayın İsmail Güneş 12 yıldır kendisinde olan belediyeyi unutmuş ki! Utanmıyorsunuz. Gelelim cami meselesine. Uşak’ın köklü 4 lisesinin olduğu millet bahçesi yapacağız diye yıktınız. Kaç yıl geçti niye yapmadınız? Zamanı var diyorsunuz. Sizin derdiniz fikriniz din üzerinden polemikler yaratarak siyasi nema kazanamazsınız. Kendi köyüne Ahmetler’e yaptırdın mı? Bugün 3 ay içinde gelmiş bir belediye başkanı bunları yapmadı diye bağırmak insani ve vicdani değil. Siz bundan önceki Başkan Nurullah Cahan’ın borçlarını 10 milyon dolara indirdik dediniz mi demediniz mi?”.
CAMİ TARTIŞMASI BİTMİYOR
Uşak’ta cami tartışması 2019’dan beri devam ediyor. Kent park olarak başlayan ve Millet Bahçesine çevrilen meydan projesine eklenen camiyi ilk olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum dile getirdi. Kurum’un dönemin Başkanı Mehmet Çakın’a destek vereceğini belirttiği kent meydanındaki camiye, o dönemde bir çok sivil toplum kurumu karşı çıktı. Cami inşaatı geçtiğimiz günlerde de yine tartışma konusu oldu. Uşak Belediyesi yönetimine tepki gösteren AK Parti İl Yöneticileri, caminin plan notlarının değişmesini eleştirmişti. Cami projesiyle ilgili daha önce açıklamalar yapan Uşak Belediyesi eski Başkanı Mehmet Çakın, şu ifadeleri kullanmıştı: “Objektif olarak baktığımız da bu tüm şehir için ciddi bir ihtiyaç. Şehir merkezimizde, kalabalık bir topluluğa cevap verebilecek camiimiz yok.  Çakaloz Camii, Ulu Camii, Burma Camii şehrimizin merkezinde fakat çoğu zaman cemaat kaldırımda namaz kılmak zorunda kalıyor veya cenaze törenlerinde trafik yoğunluğu yaşanıyor. İşte, yapılmasını planladığımız camiimiz bu ihtiyaca cevap verecek”.

ÇİĞDEM TURAN

Editör: Zülal Karadedeli