UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Eski Uşak Araştırmaları Derneği Başkanı ve Uşak Diorama 1922 Milli Mücadele Müzesi Sorumlusu Ömer Aşçı konuyla ilgili olarak sosyal medyadan bir paylaşımda bulundu. Aşçı paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Garanti BBVA'nın Cumhuriyetin 100.yılı için hazırladığı "Yüz yıl önce Yüz yıl Sonra" isimli prestij eserinin Uşak etabına danışmanlık yapmıştım.

Bu eser; Milli Mücadeleye tanıklık etmiş mekanları Halaskar Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın fotoğrafları üzerinden eski yeni karşılaştırması yapmaktadır.

Projenin sorumlusu Barbaros Bey esere katkılarımdan dolayı teşekkür ederek tarafıma kargolamış. 

Garanti Bankası Genel Müdürü Recep Baştuğ ve Proje Koordinatörü Barbaros Kavcı Bey'e nezaketlerinden dolayı teşekkür ederim.”

Takmak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Terziler de katkı sağladığı çalışma hakkında şunları söyledi; “ Garanti Bankası Genel Müdürlüğü Cumhuriyetimizin 100. Yılı nedeniyle Milli Mücadeleye, Cumhuriyetin kuruluşuna tanıklık etmiş tarihi mekanları yüz yıl sonra yeniden ziyaret edip kayda geçirerek 250 sayfalık bir kitap-albüm oluşturmuştur.

Kitap, 22 şehirde yüz yıl öncesinden ve bugünden fotoğrafları ve bölge halkının hatıralarını içermektedir. Takmak Kültür Evi olarak gelen görevli ekibe yardımcı olduğumuz için bir adet kitapta Kültür Evimiz Kütüphanesine gönderilmiştir. Kütüphanemiz yeni bir kaynağa ve belgeye sahip olmuştur. Banka Genel Müdürü Sayın Recep Baştuğ Bey’e Kültür Evi ve Takmak halkı olarak teşekkür ediyoruz.”

WhatsApp Image 2023-11-02 at 07.17.34

PROJE HAKKINDA:

Garanti BBVA tarafından yürütülen fotoğraf projesi kapsamında Uşak’a gelen Atila Temur ve Muhterem Uçar, milli mücadele döneminde Atatürk’ün Uşak’ta fotoğraf çektirdiği mekanları aynı kadrajla tekrar görüntülemişti.

Halen banka bünyesinde yönetici olarak çalışan Temur ve Uçar tamamen gönüllülük esasına göre projeye dahil oldu.  Uşak Belediyesi Milli Mücadele 100. Yıl Diorama Müzesini ziyaret eden ikili, müze görevlisi Ömer Aşçı’dan detaylı bilgi almıştı.

Proje kapsamında Mustafa Kemal Atatürk’ün yaklaşık 4 yıllık süreçte Anadolu’da fotoğraf çektirdiği yaklaşık 22 il  tekrar ziyaret edilip aynı kadraj yakalanmaya çalışıldı. Fotoğraflar tamamen Garanti Bankası personeli tarafından çekildi. Projenin çıktısı olacak kitapçık 29 Ekim 2023 tarihinde Cumhuriyetin 100. Yılına özel olarak sınırlı şekilde yayınlandı.

HABER / BAYRAM ALİ KELEŞ