UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Köyde 3 ayrı su kuyusunda 3 ayrı GES projesine imza atıldı. Böylelikle Ortaköy halkı tonu 3,5 liradan su kullanıyor.
Yıllarca Avrupa’da yaşadıktan sonra köyüne dönen İlyas Sungur geçen seçimlerde Muhtar oldu. Yurt dışında GES santrallerine devamlı olarak gördüğünü ifade eden Sungur Türkiye’ye nazaran dörtte bir bile güneş almayan memleketlerde bu kadar önem verilen ve kullanılan sistemi kendi köyünde de kurmak istedi. 
TÜRKİYE’DE İLK DEFA CAMİYE GES PROJESİ 

Whatsapp Image 2024 02 07 At 12.43.50 (1)
Köyde ilk olarak camiye böyle bir sistemi kurmak için kolları sıvayan Sungur: “ Camiler bazında Türkiye’deki ilk GES projesi burası. Rahmetli Enver Çelik amcamızın varisleri bizim bu girişimimiz duymuşlar ve Enver Çelik amcamızın anısına bu panelleri finanse ettiler. Enver Çelik amcamıza Allah’tan rahmet diliyoruz, varislerine de şahsım ve köy halkı adına bu eseri köyümüze, köy camimize kazandırdıkları için sonsuz teşekkür ediyorum. Bu paneller sayesinde yaz dönemimizde hiç fatura ödemiyoruz artı olarak elektrik dağıtım şirketiyle yapmış olduğumuz bir anlaşmayla çift yönlü sayaç koyduk ve fazla elektriğimizi şebekeye vererek gelir elde ediyoruz. Kış dönemlerinde ucu ucuna yetmekte ama yaz dönemlerinde 3-5 bin lira arasına bir gelir elde ediyoruz, bu geliri camimizin ihtiyaçları için kullanıyoruz” şeklinde konuştu. 
UŞAK’TA İÇME SUYU ÜZERİNDEKİ İLK GES SİSTEMİ 
Sungur, camiden sonra içme suyunda da GES santrali kurmayı planladı ve ilk olarak Kavaküstü Mevkii’nde yer alan ve  Ortaköy’ün içme suyunu karşılayan artezyen kuyusunda gerçekleştirdi. 2019 yılında içme suyu kuyuları üzerinde Uşak’taki ilk proje olma özelliğini taşıyan sistem yine hayırsever vatandaşların yardımıyla kuruldu. Hasan Cengiz tarafından kazılan artezyen kuyuya devlet kasasından bir kuruş talep etmeden, köy bütçesinden bir kuruş harcamadan tamamen hayırsever vatandaşların katkılarıyla GES sistemi kurduklarının altını çizen Sungur: “ Elektrik faturalarımızın yaklaşık yüzde 80-85’ini güneşe ödetmekteyiz. Projemizde 60 adet güneş panelleri var, 24 KW’lık sürücümüz var. Şu an ihtiyacımız 18 KW ama ileriye dönük yeterli olur olmaz düşüncesiyle sürücümüzü büyük koyduk ki ilerleyen dönemlerde panel ilave edip yeni bir tesis kurmaktansa tesisi büyütmeyi amaçlıyoruz. Şu anda 15 beygirlik su pompamızı çalıştırabiliyoruz. “ ifadelerini kullandı. 

Whatsapp Image 2024 02 07 At 12.43.48
KÖY İÇİNDEKİ ÇEŞMELERE DE SU VERİLİYOR
Köy suyu için ikinci tesisin Ali Kurt’un öncülüğünde ve hayırsever vatandaşların katkılarıyla hayata geçirildiğini anlatan Sungur; “ Burada kazmış olduğumuz kuyudan GES sistemiyle suyumuzu çıkartıp Gökpınar çeşmesine ve köy içindeki 3 çeşmemize ve bu çeşmelerde su kullanılmadığı zaman içme suyumuza katkı sağlıyoruz. Burada katkısı olan yardımı olan Ali Kurt amcama ve siz değerli vatandaşlarıma şahsım ve köy halkı adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. 
Cazibeli suya sahip olan köyler haricinde Uşak’taki en ucuz suyun Ortaköy’de olduğunu ifade eden Sungur çevre köylerde 15-20 lira civarında olan 1 ton su fiyatının köyünde 3,5 liraya fatura edildiğini vurguladı.  Sungur, bu fiyatın su çıkarma maliyetlerini karşıladıktan sonra köy bütçesine de katkı sağladığını da sözlerine ekledi. 
GES SİSTEMİ HAYVANLARIN DA SU İHTİYACINI KARŞILIYOR

Whatsapp Image 2024 02 07 At 12.43.49
Sungur son olarak Payamcık Mevkii’nde GES ile su çıkarma projesini  nasıl hayata geçirdiklerini ise şu şekilde anlattı: “ Tarım il Müdürlüğümüz ile bir mera ıslah programı oluşturmuştuk bu program dahilinde Tarım İl Müdürlüğümüz bize küçük bir kuyu kazdı ve küçük bir sıvat yaptı. Daha sonra  Hasan Hüseyin Demir amcamız bende katkı yapayım  ve buraya  büyük bir kuyu kazalım ve panellerle suyu çıkararak meralardaki çeşmelere bu suyu verelim şeklinde bir teklifle geldi. Ben de bu konuyu Tarım il Müdürlüğü ile görüştüm. Böyle bir kuyu kazdık ve 50 tonluk bir depo yaptık. Böylelikle meralarımızda bulun çeşmelerimize su veriyoruz. Artan suyu da köyün içme suyu şebekesine transfer ediyoruz. Bu çeşmelerden hem vatandaşlarımız yararlanmakta hem hayvanlarımız içmekte. Yine bu tesiste emeği geçen katkısı olan hayırsever vatandaşlarımıza şahsım ve köy halkım adına tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Cenab-ı Allah hayırlarınızı en üst mertebede kabul etsin inşallah.  Tuttuklarınız altın olsun. Bizler öbür dünyaya hiçbir mal, mülk, para götürmüyoruz, bu tür eserler, yapmış olduğumuz yardımlarla gidiyoruz. Hepinizin öbür dünyası aydınlık olsun, sonsuz teşekkürler.”
ÖZEL HABER : ZÜLAL KARADEDELİ

Whatsapp Image 2024 02 07 At 12.43.50
 

Editör: Duygu Bekmezci