M.Ö. 560-546 yılları arasında hüküm sürmüş Lidya Kralı Krezüs, (Karun) antik çağların en zengin kralı olarak tarihe geçti. 1965 yılında Uşak, Güre Köyünde bulunan Tümülüslerden Karun Hazineleri gün yüzüne çıkarıldı, kanatlı denizatı broşu da burada bulundu. Ayrıca halka mal olmuş olan “ Karun kadar zengin” söylemi de hazinelerle bir bu topraklardan çıkmıştı.

Kanatlı Denizatı Broşu iki kez çalındı

 “Kanatlı Denizatı Broşu” bugün Uşak Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir. Ancak 1965 senesinde ve 2006 senesinde iki defa çalınmış, sonrasında ait olduğu yere getirildi.

Kanatlı Denizatı Broş’unun özellikleri nelerdir ?

Kanatlı mitolojik bir yaratığı tasvir eden, Kanatlı Denizatı Broşu som altından yapılmış, gövdesinin ön kısmı at, arka kısmı balık şeklindedir. Hem karada hem suda hem de havada canlılık gösterebilen bir formda tasarlanan Kanatlı Denizatı, Karun Hazinelerinin en değerli parçalarından biridir.

Uşak için Kanatlı Denizatı Broş’unun önemi

Kanatlı Denizatı Broşu Uşak için ulusal ve uluslararası mecralarda tanıtım faaliyetlerinde kullanılan arkeolojik eserlerden biridir. Uşak Valiliğinin kurumsal logosunda Kanatlı Denizatı Broşu bulunmaktadır.  Bunun yanında 2014 yılından beri Uşak’ın ilk ve tek film festivali olan Uluslararası Uşak Film Festivalinde Kanatlı Denizatı Broşu ödülleri verilmektedir.

HABER : Reyhan Büşra Ardaç

Editör: Zülal Karadedeli