Yöresel ürünlerin tanıtıldığı YÖREX’te, Uşak’ın tarhanası, baklavası ve diğer ürünleri tadıldı.

Turizmin başkenti Antalya’da her yıl düzenli olarak yapılan YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı, bu yıl da kapılarını açtı. 2-5 Kasım 2023 tarihinde, 12’inci kez yapılan fuara yoğun bir katılım oldu.

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası da fuara katılım sağlayarak, kentin yöresel ürünlerini burada ön plana çıkardı.

Uşak’ın coğrafi işaretle tescilli olan lezzetleri büyük beğeni topladı. Uşak tarhanası, baklava ve helva gibi ürünlerin tadıldığı standı binlerce ziyaretçi ilgiyle inceledi.

yöresel4

Fuarda en çok dikkat çeken ürünlerin başında, Uşak baklavası geldi. Uşak’ta yetişen şeker pancarından üretilen şeker ve cevizle yapılan baklava tadım yapanlardan tam not aldı. Yine baklavaya göre daha uzun süre dayanabilen Uşak helvası da damaklarda lezzet bıraktı.

Uşak’ta genellikle düğünlerde ikram edilen kırmızı renkteki gelin helvası da ilgi odağı oldu. Ulubey’in demir tatlısı da beğeniyle tadıldı. Fuarda sıcağı sıcağına tattırılan ürünlerden biri de şüphesiz Uşak tarhanasıydı. Özellikle kış döneminde hastalıklarla mücadelede büyük fayda sağlayan tarhananın acılı ve acısızı ikram edildi. Ulubey’in döndürmesi de 3 gün boyunca ikram edildi.

yöresel2

UŞAK HALISI VE EŞME KİLİMİ

Uşak’ın lezzetlerinin yanı sıra, Avrupa’da bir dönem sarayları süsleyen Uşak halısı da fuar boyunca dokundu. Uşak halısı dokumanın taşıdığı önem katılımcılara UTSO yöneticileri tarafından anlatıldı. Uşak halısının Osmanlı döneminde yurtdışına ihraç edilen ilk ürünler arasında bulunduğu belirtildi.

yöresel3

Her motifinde ayrı bir öykü olan, Eşme kilimi de fuar boyunca desenleriyle incelendi. Katılımcılara ayrılık, sevinç, aşk ve benzeri duyguların nasıl ifade edildiği açıklandı. Öte yandan fuarı ziyaret eden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Uşak standına uğradı. Burada UTSO Başkanı Selim Kandemir ve UTB Başkanı Mustafa Sezer’den ürünler hakkında bilgi aldı.

ÇİĞDEM TURAN

yöresel