BDDK’nın Fin Türk verilerine göre, Uşak altın mevduatında, Türkiye genelinde 38’inci sırada yer aldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından açılanan rakamlara göre, Türkiye genelindeki özel ve tüzel kişilerin toplam altın mevduatı 609 milyar 99 milyon 619 bin TL olurken, söz konusu mevduatın büyük bölümünü İstanbul, Ankara ve İzmir oluşturdu. İstanbul’da toplam 185 milyar 218 milyon 317 bin TL altın mevduatı bulunurken, Ankara’da 69 milyar 392 milyon 917 bin TL ve İzmir’de de 41 milyar 38 milyon 988 bin TL altın mevduatı yer aldı.

UŞAK’TA NE KADAR ALTIN MEVDUATI VAR?

Şahısların ve tüzel kişilerin altın mevduat hesaplarının toplamı baz alındığında, Türkiye genelinde 38’inci sırada yer alan Uşak’ta ise 2 milyar 702 milyon 940 bin TL altın mevduatı yer aldı. Uşak’ta şahısların altın mevduat hesabı, şirketleri geçti. Buna göre kentte bireysel bazda altın mevduatına toplam 2 milyar 620 milyon 583 bin TL değerinde yatırım yapıldı. Söz konusu rakamların altın fiyatındaki oynaklığa göre artış veya düşüş gösterdiği belirtilirken, yastık altında bulunan miktarın bunun 10 katından fazla olduğu da tahmin edildi. Uşak bireysel bazdaki altın mevduatında ise Türkiye’de 38’inci sırada yer alıyor.

WhatsApp Image 2023-08-15 at 11.56.31 (2)

ALTIN GENELDE YASTIK ALTINDA SAKLANIYOR?

Altını banka kanalıyla alanların sayısını, reel manada alanlara göre çok daha düşük kalıyor. Kentteki bir altın firması yetkilisi, “Altın güvenli liman olarak görülüyor ve vatandaş bunu ya cebinde ya da deyim yerindeyse yastığının altında görmek istiyor. Hatta kadınların taktığı bilezik ve beşi bir yerde türü altınlardaki temel amaç, afet dahil, çok zor zamanlarda zorluk çekmemek iç güdüsünden geliyor. Sadece ilimizde değil ülkemiz genelinde yastık altında mevduattakinin belki 10, belki de 20 katından fazla altınımız var. Tabii vatandaşın böyle bir refleks göstermesi gayet doğal. Çünkü altın, elinizde olduğu zaman dünyanın her yerinde geçer akçedir” dedi.

HABER / ÇİĞDEM TURAN