Uluslararası Caribou Matematik Yarışması 3/4. Sınıflar kategorisinde 7 bin 272 katılım arasından  Uşak Turhan Akçay Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Çınar Eğe Tarhan  tüm soruları doğru cevaplayarak Dünya Birincisi oldu.

Uşak Turhan Akçay Bilim ve Sanat Merkezi tarafından konuya ilişkin yapılan paylaşımda; “Matematik öğretmeni Emre Gülmez’i ve öğrencilerimizi tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.” İfadeleri kullanıldı.

Whatsapp Image 2024 04 12 At 12.58.15

ULUSLARARASI CARİBOU MATEMATİK YARIŞMASI

Caribou Matematik öğrencilerin severek matematik yapmalarını ve problem çözmeye yönelik keyifli vakit geçirmelerini amaçlayan, Kanada merkezli bir organizasyondur. Uluslararası Caribou Matematik Yarışması ise dünya çapında online olarak düzenlenen bir matematik yarışmasıdır.

Yılda 6 defa, 1, 2, 3-4, 5-6, 7-8, 9-10, 11-12 kategorilerinde düzenlenen yarışma, İngilizce, Fransızca, Çince ve Farsça gibi dillerde yürütülür. Türkiye’ de yarışmaya katımak isteyen okullar ve öğrenciler yarışmaya bu dillerden uygun olanı seçerek katılırlar.

Uluslararası Caribou Matematik Yarışması yılda 1 kez düzenlenen ve öğrencileri yarıştırarak sıralamasını veren yarışmalardan farklıdır. Öğrenciler bir yıl boyunca 6 adet yarışma deneyimleyebilirler, böylece öğrencilerin gelişim süreçleri takip edilebilir.

Yarışma sonuçlarına ulaşmak için uzun süre beklemek gerekmez. Sonuçlar, yarışma tamamlanmasından en geç 1-2 gün sonra öğretmene mail olarak gönderilir.

Ayrıca yarışma katılımı olan okullar ve öğrenciler, sitede yer alan o yılın ve bir önceki yılın yarışma soruları, online matematik ve mantık oyunları, calcrostic adı verilen puzzle etkinlikleri gibi ektsra materyallere ücretsiz olarak erişebilirler ve böylece uluslararası matematik etkinliklerini deneyimle imkanına sahip olurlar.

HABER MERKEZİ

Editör: Zülal Karadedeli