Uşak İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü; Irak'ta şap hastalığı ile ilgili gelişmelerin ortaya çıkması üzerine Avrupa Birliği Şap Hastalığı ile Mücadele Komisyonu (EuFMD) koordinasyonunda Numune Gönderme ve Test Etme Protokolü çerçevesinde farklı mahallelerden numune gönderildiği bildirildi. 


Gönderilen numuneler üzerine; bir numunenin daha önce Türkiye'de rastlanmayan SAT- 2 olduğu tespit edilip ,etkenin izole edildiği kaydedildi. Türkiye'de bu etkene karşı aşı çalışmalarının başladığı bildirildi. 

Sahada yürütülen çalışmalar neticesinde; SAT-2 serotipi şap hastalığı taşıyan ilk vaka tespit edildikten sonra, hastalığın görüldüğü 8 işletmenin karantinaya alındığı belirtildi. 

6 yılda 164 bin bina ve yerleşke sıfır atığa geçti 6 yılda 164 bin bina ve yerleşke sıfır atığa geçti


Tespitin yapılmasının ardından; 8 Mart 2023 tarinde Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü'ne gerekli bildirimin yapıldığı belirtilirken, Şap Enstitü Müdürlüğü tarafından SAT-2' ye karşı aşı üretildiği ve 9 Mart'da kullanıma hazır olduğu bildirildi.


Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi tarafından hastalığın yayılmasını önleyici tüm tedbirlerin aldığı kaydedildi. Kesim, ithalat ve ihracat amaçlı yapılan sevklerin dışında ilkbahar şap aşılama kampanyası süreci boyunca durdurulduğu bildirilirken; Türkiye'deki büyükbaş hayvan varlığının tamamının aşılanması için gerekli çalışmaların hızla yürütüldüğü ifade edildi.