Uşak’ta 12 Kasım 2023 Pazar günü başlayan yağmur, 14 Kasım 2023 Salı’ya kadar devam etti. 2 gün boyunca kentte, tatlı ve her hangi bir olumsuzluğa yol açmayan bir yağış görüldü.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, kentte 12 Kasım Pazar günü, ortalama 14,71 kilogram/metrekare yağış düştü.
13 Kasım Pazartesi günü ise ortalama 7,19 kilogram/metrekare yağış il genelinde ölçümlendi. Her 2 günün ortalaması yaklaşık 11 kilogram/metrekare seviyesinde gerçekleşti.
yamğur1
Pazar günü en fazla yağmur, 19,7 kg/metrekare Uşak Tekstil OSB’de görüldü. Aynı gün Uşak Havalimanı ve Banaz Baltalı Köyü çevresindeki orman sahası da kayda değer, fakat zararsız bir yağış aldı. Pazar günü Uşak Merkez’de 13,6 kilogram yağış görülürken, pazartesi ise bu miktar yükseldi. 13 Kasım 2023 Pazar günü, Uşak kent merkezine 17,4 kilogram/metrekare yağmur yağdı.
yağmur1-1
Yağmur Uşak’ta yüz güldürürken, İzmir’de ise sele neden oldu. İzmir’de Bayındırda yağış miktarı 90 kilogram/metrekare seviyesini aştı. Bayıdır Çınardibi köyü, Kemalpaşa Ödemiş, Torbalı, Tire ve Konak’ta yoğun yağmur etkili oldu. İzmir’in en çok yağış alan 10 ilçesinde ortalama 40 kilogram/metreküp yağmur yağdı.
İzmir gibi; Aydın, Muğla, Denizli ve Manisa’da da yoğun yağmur etkili oldu. Sel ve su taşkınları nedeniyle bazı sokaklardaki ev ve işyerlerini su bastı.
HABER: ÇİĞDEM TURAN