Uşak Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sezer konuya ilişkin yaptığı açıklamada kurum bünyesinde bulunan modern cihazlarla üreticilerin hizmetinde olduklarını söyledi. Harman sezonunda çiftçilerin ürünlerini ücretsiz bir şekilde tahlil ettiklerini anlatan Sezer şimdi ise bu hizmeti 20 lira karşılığında vermeye devam ettiklerini belirtti.

Üreticilerin arpalarını, buğdaylarını, sütlerini vb. ürünlerini Uşak Ticaret Borsasına getirip 20 TL karşısında  analiz ettirebileceklerinin anlatan Sezer; “ Bazı üreticilerimiz 5-10 kilo buğday getiriyor ama 1 kilo getirmeleri yeterli. Ama stoktaki ürününden homojen bir örnek almaları gerekiyor. Yani  ürününün tek bir yerinden numune alırlarsa o net bir sonuç vermeyebilir. Örneğim çiftçinin evinin önünde 5 tonluk bir harman var, yığın var, o yığının 5 -6 noktasında numene alırlarsa daha net bir sonuç çıkar”

Sezer kullandıkları cihazların akredite olduğunu ,Topak Mahsulleri Ofisinin cihazlarıyla aynı niteliğe ve işleve sahip olduğunu vurguladı. Sezer kendilerinden alınan sonuçların TMO’daki cihazlarla birebir uyuştuğunu ifade etti.  Ürününü TMO’ya satmak isteyen çiftçilerin  teslimat noktasında herhangi bir mağduriyet yaşamaması için ilk önce kendilerinde tahlil yaptırılmasını istedi. Sezer ürününü tüccara satmak isteyenleri de bu hizmetten faydalanmaya davet etti.

HABER / BAYRAM ALİ KELEŞ