WhatsApp Image 2023-11-11 at 13.29.46

Konuya ilişkin açıklama yapan Uşak Diyabetliler Derneği Başkanı Sercan Bozer,  bu günün aynı zamanda Uşak Belediyesi Diyabetle Yaşam Merkezi’nin de 2. Açılış yıldönümü olduğunu hatırlatarak aynı zamanda bu merkezin de kuruluşunu kutlayacaklarını aktardı.

Uşak’ta 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla düzenlenecek etkinliğe Uşak İl Sağlık Müdürlüğü ve Uşak Üniversitesi de destek verecek.

Etkinlik Kapsamında eski belediyenin önünde toplanan grup saat 13:30’da kortej yürüyüşü yapacak. Yürüyüşe Uşak Bisiklet Kulübü de eşlik edecek. Yürüyüş esnasında diyabet hastalığına dikkat çekmenin yanı sıra Filistin’ halkına  destek olmak için hazırlanan pankartları da taşınacak. 15 Temmuz Şehitler Meydanında saat 14:00’da şekersiz lokma ikramı yapılacak ve diyabetle ilgili hazırlanan stantların açılışı ve tanıtımı gerçekleştirilecek. Etkinlikte ayrıca  ücretsiz şeker ölçümü yapılacak.

Protokol konuşmaları  ve Uşak Diyabetliler Derneği Başkanının yapacağı konuşmanın ardından çocukların diyabetle ilgili yazdığı şiirler okunacak sonrasında hep beraber diyabet andının okunmasıyla etkinlik sona erecek.

Uşak Diyabetliler Derneği Başkanı Sercan Bozer etkinliğin ardından dernek merkezinde gün boyunca ziyaretçileri kabul edeceklerini söyledi.

Uşak Diyabetliler Derneği’nin 4 bine yakın üyesi bulunduğunu söyleyen Bozer bu üyelerinin 3 bininin Tip 1 diyabet hastası olduğunu ifade etti. Bu sayının her geçen gün arttığına dikkat çeken Bozer ; “ Sadece bu ay içinde insüline bağımlı 5 çocuğumuz bana geldi” dedi.

HABER / BAYRAM ALİ KELEŞ –  ZÜLAL KARADEDELİ