Uşak’ta yapılaşma, inşaat sektöründeki durağanlığa rağmen devam ediyor. Kentte bir dönem en verimli tarım arazilerinin bulunduğu Kuyucak köyünün uç noktalarına kadar konut alanları var. Bölme’nin de büyük bölümü konut alanı haline geldi ve şehir bu bölgeye doğru ilerliyor.

Kayaağıl, Bölme, Ovademirler, Muharremşah ve İkisaray gibi köylerden geçen çevre yolunun geçtiği yerlerdeki tarımsal araziler de imara açılabilir. Kentin güney bölgesinde yapılaşma, ilerleyen dönemde de sürecek.

tarım2

Kentteki imar planına göre yapılaşma alanı oldukça geniş. Bu konuda görüştüğümü ve bir dönem Uşak Belediye Başkan Yardımcılığı yapan Azmi Yılancıoğlu, önemli bilgiler verdi. İmar planının çok geniş bir alanı kapsadığını belirten Yılancıoğlu, 5 milyona yetecek kadar yapı stoğunun oluşabileceğini kaydetti.

Konuyla ilgili görüştüğümüz Uşak Belediyesi yetkilileri de, yapılaşma alanının geniş olduğunu belirtti. Fakat imar izninin her tarımsal alana verilmediğini ifade etti.

tarım4

İmar planının geniş bir alanı kapladığını belirten Uşak Belediyesi yetkilileri, şu bilgileri verdi:

“5 milyon kişilik konut olup olmayacağı için bölgelerdeki kat sayısına bakmak lazım. Tabii bu rakam biraz afaki gibi… Uşak’taki imar alanı da küçük değil. Tarımsal alanda imara açılan bölgelerin hepsine izin verilmiyor. Marjinal tarım arazisi dışında olan bölgelerde yapılaşmaya İl Tarım Müdürlüğü de müsaade etmiyor. Şu anda sadece Kuyucak ve Bölme’de yapılaşma süreci yoğun bir şekilde var. Tabi bu durum, şu andaki yönetimden önce alınmış kararlara göre oluştu. Önceden Bölme ve Kuyucak bölgeleri imara açılmış”.

Öte yandan kent merkezinde turizm amaçlı yapılaşmanın da imara eklendiği belirtildi. Uşak’ın merkezi uzun vadede turizm amaçlı alan olarak düşünülüyor.

ZÜLAL KARADEDELİ///