Tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Uşak’ta kira fiyatları katlanarak artmaya devam ediyor. Bu yıl üniversitelerin örgün eğitime devam edecek olması nedeniyle konut ihtiyacı arttı ve son enflasyon ve kur rakamları nedeniyle de kira fiyatları katlandı. Kira fiyatlarındaki artışın bir diğer nedeni de konut satış fiyatlarındaki artış olarak dikkat çekiyor. Konuyla ilgili görüştüğümüz Uşak’taki bir emlak danışmanı, “Artan kiralar nedeniyle ev sahibi ve kiracı davaları da artıyor. Ekonomideki öngörülmez tablo bu duruma yol açtı ve artık önemli olan fiyatların yüksekliği değil, istikrarlı olmasıdır” dedi.
UŞAK’TA KİRALAR ALDI BAŞINI GİTTİ


Uşak’ta üniversite öğrencilerinin gelişiyle birlikte kira fiyatları en üst seviyelere çıkmaya başladı. Kentet 30 ila 50 metrekare arasında değişen 1 artı 1 veya 1 artı sıfır konseptindeki eşyalı apart tipi dairelerin aylık kiraları 4 bin TL ile 5 bin 500 TL arasında değişiyor. Konutlar eşyalı olarak kiraya verilse de, eşyaların büyük bölümü ikinci el satan yerlerden veya ev sahibinin daha önce kullandığı ve ekonomik ömrünü yitiren malzemeler olarak dikkat çekiyor. 30 metrekarelik apart kirasının 5 bin TL’yi bulması üzerine eşyasız 2 artı 1 veya 3 artı 1 konutların kirası da 6 bin TL ile 17 bin TL aralığında değişiyor. Söz konusu kira fiyatları nedeniyle asgari ücretle geçinen vatandaşlar, barınma sorununu nasıl çözeceklerini düşünürken, Türk Lirası’nın değer kaybı da artan kiraların temel nedenlerinin başında geliyor. 


EMLAK DANIŞMANLARI: FİYATLARIN DURMASI LAZIM
Konuyla ilgili bilgi veren kentteki bir emlak danışmanı, fiyatlarda istikrarın bir türlü sağlanamadığını belirtti. Geçen yıl 4 bin TL olan evin kirasının bu yıl 12 bin TL’lere çıkmasının normal olmadığını belirten aynı emlak danışmanı, “Fiyatlarda korkunç bir artış var ve bu durumdan en çok etkilenen kesim de biziz. Çünkü yüksek kira demek, aynı zamanda yüksek komisyon anlamına geliyor. Kiracılar komisyon için de ayrıca pazarlık yapmak zorunda kalıyorlar ve bu noktada vatandaşa hak veriyoruz. Tabii bazı emlak danışmanları kesinlikle fiyat inmiyorlar ve burada da biraz opsiyonlu olmalarında yarar olur. Kiralar aldı başını gitti ve artık fiyatları yüksek olmasının da bir anlamı yok. Piyasanın beklentisi, yüksek de olsa fiyatlarda bir istikrar sağlamak. Yani bugün 5 bin TL olan evin kirası 5 ayda veya 6 ayda bir zam görmemeli. Yıl sonunda en beteri 7 bin TL olmalı. Bir önce ekonomik istikrar sağlanmalı” dedi. -HABER/ÇİĞDEM TURAN