Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan habere göre; Uşak Fen Lisesinde gerçekleştirilen toplantıda Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ve Özel Öğretim Kurumları Standartlar Yönergesinde yapılan değişiklik kapsamında izlenecek yol ve uygulamaya ilişkin hususların ele alındığı belirtildi.

Özel Öğretim Kursları ve Muhtelif Kursların Dönüşümü ile ilgili yapılan toplantıda; ortaokul öğrencilerine akademik destek vermek isteyen kurumların sosyal etkinlik ve gelişim merkezine (SEGEM) dönüşmesi gerektiği, lise ile lise mezun gruplarına akademik destek vermek isteyen kurumların ise "Özel Öğretim Kursuna" dönüşmesi gerektiği, tek kurumda hem ortaokul hem lise öğrencilerine akademik destek verilmesinin mümkün olmadığı, dönüşüm sürecinde nasıl bir yol izlenmesi gerektiği ile ilgili bilgilendirme yapıldığı kaydedildi.

19193028 Glh1Fcpwoaajy6U

Özel Öğretim Kursları ve Muhtelif Kursların Dönüşümü toplantısı ile ilgili bir değerlendirme yapan İl Millî Eğitim Müdürü Yücel'in, "Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle Sosyal Etkinlik Ve Gelişim Merkezleri (SEGEM) mevzuattaki yerini aldı. Buna göre; Sosyal Etkinlik ve Gelişim Merkezlerine talepleri halinde ortaokul ve imam hatip ortaokulu öğrencilerinin kayıt yaptırabilecek, öğrencilerimiz hafta içi okul saatleri dışında ve/veya hafta sonu bu kurumlarımızda ortaokullarda verilen tüm derslerden akademik anlamda destek alabilecekler. Ayrıca yapılan değişiklikle Sosyal Etkinlik Ve Gelişim Merkezlerinde (SEGEM) bu dersler dışında bu kurumlarda yabancı dil, bilgisayar, müzik, resim, tiyatro, spor vb. alanlarda da eğitim alabilecekler." dediği belirtildi.

Lise ve lise dengi okul öğrencilerinin ile bu okullardan mezun olan öğrenciler için Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2023 yılı Ağustos ayında yapılan değişiklikle Özel Öğretim Kurslarında Fen Bilimleri Grubunda beş dersten Sosyal Bilimler Grubunda ise altı dersten eğitim alma imkânı verildiğini ifade eden Yücel'in, SEGEM ve Özel Öğretim Kursları haricinde diğer kurumların öğrencilere akademik destek vermesine kesinlikle müsaade edilmeyeceğini, bu durumla karşılaşılması halinde cezai yaptırımlar uygulanacağını hatırlattığı kaydedildi.

Özel Öğretim Kursları ve Muhtelif Kursların Dönüşümü Toplantısı, katılımcıların konu ile ilgili görüş ve önerilerinin değerlendirilmesinin ardından sona erdiği bildirildi.

Kaynak: Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü