Türkiye’de inşaat maliyeti geçen yıla göre yüzde 68 artarken Uşak’ta bu oranın çok üstünde olduğu ve Konut satışlarının düştüğü iddia edildi.

Türkiye İstatistik Kurumun Eylül 2023 dönemine ait inşaat maliyet endeksini açıkladı. Buna göre İnşaat maliyet endeksi, 2023 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre  yüzde 2,46 arttı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 67,93 arttı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi  yüzde 3,39 arttı, işçilik endeksi yüzde 0,30 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 54,15 arttı, işçilik endeksi yüzde 114,05 arttı.

WhatsApp Image 2023-11-11 at 12.04.50

Uşak’ta inşaat sektöründe hizmet veren bir inşaat mühendisi gazetemize yaptığı değerlendirmede Uşak’taki inşaat maliyetlerinin bir önceki yıla göre an az yüzde 100 oranında arttığını iddia etti. Geçen yıl kalıp işçiliğinin 200-300 bandında seyrederken bu yıl 600 lira civarında olduğunu söyledi. Geçen yıl betonun metreküpünü bin liraya aldığını belirten inşaat mühendisi bu yıl ise 2 bin liraya yükseldiğini ifade etti.

Bütün Türkiye’de olduğu gibi Uşak’ta da inşaat maliyetleri arttı ancak konut satışlarında belirgin bir azalma var. Bunun nedenini faizlere bağlayan inşaat mühendisi vatandaşların daha çok geliri getiren faize yöneldiğini ileri sürdü. 

Bankalar ev almak isteyenlere yüksek faizlerle düşük miktarlarda kredi veriyor. Parası olan zaten faize yatırıyor. Uşak’ta bu durum en çok inşaat mühendisleri ve müteahhitleri tehdit ediyor. Maliyetler artmasına rağmen başladığı işi bitirmek zorunda olan firmalar konutları çok az bir kârla ya da maliyetine satmak zorunda kalabilirler.

HABER / BAYRAM ALİ KELEŞ –  HALİL ASLAN