Uşak’ta bir türlü kartlı sisteme geçilemiyor. Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın da kartlı sisteme geçilmesini istiyor ve bu doğrultuda kartlı sistem ihalesine de çıkıldı. İhaleyi bir firma kazandı. Ancak başka bir firma yapılan ihaleyi KİK’e şikayet etti.

Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kurnaz konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı; “ Süreç devam ediyor, şu an idare mahkemesine gitmek üzereler. Biz idare mahkemesinden gelecek kararı bekleyeceğiz. İdare mahkemesinin bunu çok uzatacağını düşünmüyorum öyle 6 ay 1 yıl sürmez. Gelen sonuca göre ihaleyi ya geçerli sayılacağız ya da iptal edeceğiz.  Şikayet konusunu da biliyorum ama çok teknik bir konu ve mahkeme aşamasında olduğu için paylaşmamız uygun olmaz”

UŞAK’TA KARTLI SİSTEME GEÇİŞ İLE  İLGİLİ NELER YAŞANDI?

Bundan 11 yıl önce Uşak Belediyesi Şehir İçi Belediye Denetimli Özel Halk Otobüsü Yönetmeliğinde yapılan değişikliğin 4. Maddesinde toplu taşımada kartlı sisteme geçileceği dolayısıyla nakit para kullanılmayacağı belirtilmişti. Aradan geçen 11 yıla ve birkaç denemeye rağmen Uşak’ta hala kartlı sisteme geçilemedi.

Uşak’ın Eski Belediye Başkanı Nurullah Cahan 13 Şubat 2015 tarihinde yaptığı bir açıklamada konuya ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı; ; "Meclisimizde gerekli düzenlemeyi yaparak problemi kalıcı olarak, hızlı, güvenli ve kaliteli ulaşımı sağlama adına projemizi gerçekleştiriyoruz"

Cahan her ne kadar kartlı sisteme geçişi gerçekleştirse de bu kalıcı olmadı. Uşak’ta ‘Kent Kart64’ adıyla uygulanan  sistem  Manisa İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. O günden bu yana kartlı sistem sadece vaatlerde kaldı.

Halihazırdaki Belediye Başkanı Mehmet Çakın da  2019 yılının son günlerinde Uşak Belediyesi Sosyal tesislerinde düzenlenen programda 2020 yılını ‘Uşak için Birlik Yılı’ olarak ilan etmiş ve ‘birlik yılı’nda yapacaklarını anlatmıştı. Çakın burada yaptığı konuşmada özel hat otobüslerindeki ücret toplama sisteminin Uşak’a hiç yakışmadığını ifade etmiş ve Türkiye’de sadece 4 ilde kartlı sistemin kullanılmadığına dikkat çekmişti. Çakın Türkiye’de akıllı şehirlerin konuşulduğu dönemde Uşak’taki şehir içi ulaşımda kartlı sistemin kullanılamamasını son derece acı olarak nitelemiş, kartlı sisteme geçildikten  sonra akıllı şehir konseptine uygun olarak bu kartları şehir kartı haline getirerek pek çok etkinlikte ve uygulamada Uşaklıların kullanımına sunmayı hedeflediklerini söylemişti. Çakın konuya ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı; “ Geçtiğimiz dönemde kartlı sistemin kalkmasına sebep olan hususları da sıkı bir şekilde değerlendirerek, varsa sıkıntılarını gidererek, konunun muhataplarıyla zaten görüşmelerimiz devam ediyor, en kısa zamanda tekrar kartlı sisteme geçişin çalışmalarını bitireceğiz.”

Pandemi döneminde de kartlı sistem gündeme gelmiş hatta ulaşımda kartlı sisteme sahip diğer şehirlerde HES kodları bu kartlarla eşleştirilerek sokağa çıkma yasağı olan kişilerin toplu taşıma araçlarını kullanmasının önüne geçilmişti. Bu dönemde de bir açıklama yapan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın yine kartlı sisteme geçiş sinyali vermişti.

HABER / BAYRAM ALİ KELEŞ -  HALİL ASLAN