UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

Uşak’ta bir süre önce alınan şehiriçi otobüs zammı, 1 Temmuz 2024 Pazartesi günü yürürlüğe girecek.
Zamla ilgili görüştüğümüz Uşak Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mustafa Korkmaz, 1 Temmuz 2024 Pazartesi günü uygulamanın yürürlüğe gireceğini aktardı.
Kentteki otobüsçü esnafı da ilgili tarifenin 1 Temmuz itibariyle araçlara asılacağını kaydetti. 
Buna göre 1 Temmuz 2024 Pazartesi gününe kadar, 9 TL olan öğrenci biniş ücreti 14 TL’ye ve 12 TL olan tam yolcu ücreti de 18 TL’ye yükselecek. 
Konuyla ilgili zam kararı, geçtiğimiz belediye meclisi toplantısında alınmıştı. Zam kararının yürürlüğe girişiyle ilgili Uşak Belediyesi bir çalışma yaptı. Buna göre tarifeler belirlendi ve esnaf da yeni tarifeleri temin etmeye başladı. 
ESNAF: GİDERLERİMİZ ARTTI VE ARTIK PARA KAZANAMAZ HALE GELDİK
Zamla ilgili görüştüğümüz otobüsçü esnafı, işlerinin iyi olmadığını ve fiyat güncellemesinin bu nedenle yapıldığını kaydetti. Yedek parça, lastik, akaryakıt ve işçilik giderlerinin her geçen gün arttığını belirten otobüsçü esnafı, kendi evlerinin geçimini güçlükle temin ettiklerini ifade etti.
Kentte 195 otobüsçü bulunduğunu dile getiren esnaf, bazı hatların zararına çalışmaya başladığını kaydetti. Vatandaşın günün sabah ve akşam saatlerindeki yoğunluğu baz aldığını aktaran otobüsçü esnafı genel manada şu ifadeleri kullandı:
“Otobüslerin giderinin dışında bizim kendi kişisel giderlerimizi karşılamamız dahi güçleşti. Netice itibariyle yolcu taşıma işini maliyetine veya maliyetin altında yapmamız, hat sahibi ve şoförlerden oluşan 500’e yakın eve ekmek girmemesi anlamına gelir. Her anlamda maliyetler artıyor ve fiyat güncellemesi yapmaktan başka çare yoktu”. 
 

Muhabir: ZÜLAL KARADEDELİ