UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

Vatandaşların ilgi gösterdiği eğitimlerde mankenler üzerinde bilincini kaybetmiş bir kişiye nasıl müdahale edileceği uygulamalı olarak gösterildi. Uşak Vali Yardımcısı Önder Can’da maket üzerinde kalp masajı yaparak etkinliğe katılım sağladı. 

Whatsapp Image 2024 05 07 At 19.01.31
Konu hakkında açıklama yapan Uşak İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erkan Güvenç İlk yardım eğitimlerini yaygınlaştırmak için büyük efor harcadıklarını söyledi. Gerçekleştirdikleri etkinlikte toplumu bilinçlendirme ve ilk yardım konusunda farkındalığı artırmayı hedeflediklerini söyleyen Güvenç: “ Tabi burada kara ambulansımız ve 4 sedyeli dediğimiz diğer bir ambulansımız, UMKE’de de kullandığımız araçlar ve tıbbi  ekipmanları ve cihazları yine arazi ambulansımızı sergiliyoruz.

Whatsapp Image 2024 05 07 At 19.01.30

 Burada yaptığımız işlemde yetişkin, çocuk ve yeni doğan maketleri üzerinde ilk yardımın temel unsurlarından biri olan göğüs-kalp masajının nasıl yapıldığı, hatta uygulamaya vatandaşlarımızı da dahil ederek bu uygulamanın ne kadar zor olduğu, efor ve kuvvet gerektirdiğini gösteriyoruz.  Arkada çalan bir müzik var bu müziğin bir amacı var, bu müzik göğüs-kalp masajının belli bir ritimde belli bir senkronda yapılması gerekiyor o senkronu sağlamak için kullanıyoruz.  Tabi yine ilk yardımcı arkadaşımız anlatıyor, solunumun durması durumunda ne yapılacağı, baş pozisyonunun ne durumda olacağı, soluk alıp vermenin nasıl kontrol edileceği konularından bahsediyoruz.” Dedi. 

Whatsapp Image 2024 05 07 At 19.01.30 (2)
“TOPLUMDA BU EĞİTİMLERİ ALMAYAN KİŞİNİN KALMAMASINI AMAÇLIYORUZ”
İlk yardımın, eğitimini alan sertifikalı eğitim almış olan kişiler tarafından yapılması gerektiğine dikkat çeken Güvenç; “Tabi ilk yardım için etrafımızda gördüğümüz bir hasta veya solunum durması ve bilinç kapanıklığı gibi durumlarda 112 çağrı merkezimizden biz ilk yardım için ambulansı ve daha ileri yardım için hastaneye götürme şeklinde hastane öncesi sağlık hizmetleri işleyişini sağlıyoruz ama bu süre zarfında ilk yardım eğitimi alan kişilerin de olay yerinde müdahalesi kısmında  bizim  için çok önem taşımakta bu anlamda verdiğimiz eğitimler çok ciddi ve kritik eğitimler bu eğitimlerin yaygınlaşması ve toplumda bu eğitimleri almayan kişinin kalmaması asıl amacımız.”

Whatsapp Image 2024 05 07 At 19.01.30 (1)
Yaklaşık 3 saat süren etkinlikte sağlık memurları  tarafından yetişkin, çocuk ve yeni doğan (bebek) mankenler üzerinde ilk yardım teknikleri uygulamalı olarak gösterildi. 
 

Muhabir: Zülal Karadedeli