Sürü Yönetim Elemanı" kursu 12.12.2023 günü Uşak Ziraat Odası toplantı salonunda başladı.

Kurs açılışında Uşak İl Müdürü Serkan Bilir ve Ziraat Odası Başkanı Nafiz MIDIK katılımcılar ile küçükbaş hayvan yetiştiriciliği hakkında söyleşi gerçekleştirdi. Sonrasında ise kursun katılımcılara faydalı olması ve burada edinecekleri bilgiler ışığında daha verimli üretim yapabilmeleri temennisinde bulundular.

104 saat sürecek kurs süresinde Uşak'taki üreticilerin;

-Sürünün beslenmesi 

-Sürü bakım işleri

-Sürü sağlığı 

-İş sağlığı ve güvenliği

-Sürüyü yönlendirme konularında eğitim alacakları bildirildi.

Uşak'ta kursa katıan üreticilerin kurs sonrası alacakları sertifika ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nın desteklerinden ve Ziraat Bankası kredilerinden yararlanma konusunda artı puan kazanacakları bilgisi verildi.

Sürü Yönetimi Nedir?

Sürünün sağlığı ve kontrolü, İşletmede bire bir hayvanları tanıyıp gruplandırmak, geçiş evrelerini kontrol edebilmek, tedbir alabilmek kısacası sürü sağlığı ve yönetimi işletme yöneticisinin nasıl bir metot izlediğine bağlı olarak ilerler. Sürü yönetiminin amacı, hayvanların rahat ve konforunu da dikkate alarak sürüyü bir iş adamı yaklaşımıyla yönetmektir. Bu bakış açısıyla sürüdeki hayvan sayısına bağlı olmaksızın, bu hayvanlara ait veriler toplanır, değerlendirilir, işletmeye yönelik kararlar alınır ve uygulanması sağlanır.

KAYNAK; Uşak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü

-Uşak Haber

Editör: Duygu Bekmezci