Yeni aşevinin eskisine göre daha kapsamlı olacağının altını çizen Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Uşaklıların bir ve beraber olarak ihtiyaç sahiplerinin gönüllerine dokunduğunu söyledi.

1993 yılında dernek olarak kurulan, 1996 yılındaysa vakıf olarak hizmetlerine devam eden Uşşak Aşevi Yardım Kültür ve Hizmet Vakfı, fiziki koşullarının yetersizliğiyle mücadele ediyordu. Her geçen gün büyüyen kentte yaklaşık 30 yıldır aynı binada hizmetlerini sürdüren ve koşullar ne kadar zor olsa da dayanışma kültürünü en iyi şekilde yansıtmaya çalışan aşevi; Uşak Belediyesi’nin girişimleriyle çalışmaları tamamlanmak üzere olan yeni binasında hizmet vermeye hazırlanıyor.

Whatsapp Image 2024 03 21 At 13.10.12

Yeni aşevinin çok yönlü bir tesis olacağını belirten Başkan Çakın; “Belediyemizin, Uşaklı hayırsever vatandaşlarımızın ve tabi Aşevi Vakfımızın katkılarıyla hep beraber inşa ettiğimiz bir proje bu. Birlikten kuvvet doğdu, şehrimizin, güzel insanımızın dayanışma ruhu birçok insanımıza umut oldu. Halkımızın bu konuda gösterdiği güçlü duyarlılık ve kazandırmış olduğumuz Uşak’a yakışır tesis gurur verici. Emeği geçen, katkı sunan herkese şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

YENİ BİNA YENİ HİZMETLERLE GELİYOR

Whatsapp Image 2024 03 21 At 13.10.13

Dar gelirli ailelere et ulaştıran, öğrencilere burs sağlayan ve daha birçok önemli çalışmaya imza atan Uşşak Aşevi’nin yeni binası; kent merkezinde ve ulaşımın kolay olduğu bir alanda bulunuyor. Günlük 35 bin kişiye kadar sıcak yemek çıkarabilecek olan yeni aşevi, sevgi mağazası ile giyecek ihtiyaçlarını karşılayacak.

Yaklaşık 4 bin metrekare toplam inşaat alanından oluşan, 1200 metrekarelik üç katlı bir binada hizmet verecek olan yeni aşevi; geniş otoparkı, 500 kişilik yemek salonu, konferans salonu, kütüphanesi ve ihtiyaç sahibi vatandaşların kısa süreli kalabileceği otel konforunda misafirhanesi bulunan kapsamlı bir yapı olacak.

Whatsapp Image 2024 03 21 At 13.10.12 (1)

Aynı anda 20 tane kurbanın kesilebileceği, kurban bayramında da vatandaşların hizmetine sunulabilecek son sistem bir kurban kesim merkezi bulunacak olan aşevi, sistemli soğuk hava depolarına da sahip olacak.

Uşşak Aşevi binası ayrıca, çatısına kurulacak güneş enerji sistemleri sayesinde kendi elektriğini ve sıcak suyunu üreterek kent ekonomisine ve kurum bütçesine de katkıda bulunacak.
 

Kaynak: Uşak Belediyesi