UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

Fiyatları ürünlerin kalitesine göre değişen pazar yerleri ve zincir marketlerde aynı kalitedeki ürünlerin fiyat farkları cep yakıyor. Uşak'ta günlük kurulan pazar yerlerinde 20 - 25 TL'ye satın alınabilen domatesin fiyatı zincir market reyonlarına geldiğinde ise 40 TL'ye kadar çıkabilmekte. Patlıcanın fiyatı ise pazar yerinde 30 TL'den başlarken, zincir marketlerde 45 TL'den başlamakta.
Uşak'ta bazı ürünlerin fiyat farkları ise şu şekilde;
Ürün (kilo)           Pazar Yeri                                 Zincir Market
Kabak             15 TL                                                49,75 TL
Limon             15 TL                                                18,75 TL
Karnıbahar     20 TL                                                29,75 TL
Brokoli            30 TL                                                40 TL
Pırasa              25 TL                                                25, 90 TL
Lahana            7 TL                                                   9,75 TL

FİYAT FARKININ SEBEBİ NEDİR?

Pazar yerlerini direkt üretici ve tüketicinin buluştuğu nokta olarak değerlendirilebiliriz. Tarladan ve seradan ürünü toplayan üretici, pazar yerlerinde tüketici ile buluşmakta. Bu durum karşısında üretici; mallarını, maliyetin üzerine emek ve kar ekleyerek satmakta. Tarladan direkt üretici ile buluşan ürünler günlük hasat edildiği için daha taze olmakta. Ayrıca pazar yerlerinde üreticiler mallarının elinde kalmasını istemediği için, toplanma saati yaklaşırken  daha ucuza satmakta. Zincir marketlere gelindiğinde ise ürün önce üreticiden hal tarafından satın alınmakta, halde satıcılar üzerine emek, mazot ve kar eklemekte. Ardından zincir market tarafından satın alınan ürüne bir kez daha kar, emek, kira, mazot, personel masrafı ve diğer giderler eklenmekte. Ürün böylece daha pahalıya tüketici ile buluşmakta. Buna durum karşısında oluşan fiyat farkına rağmen marketler pazarlara oranla daha fazla tercih edilmekte. 

ZİNCİR MARKETLER NEDEN PAZARLARA ORANLARA DAHA FAZLA TERCİH EDİLİYOR?

Zincir marketlerin pazarlara oranla daha fazla tercih edilmesinin başlıca sebeplerinden bir tanesi zaman. Neredeyse her cadde ve sokakta bulunan zincir marketler tüketiciye daha kolay ulaşım imkanı sağlıyor. Pazar yerlerinin dağınık, zincir marketlerin ise reyonlar şeklinde düzenli olması tüketicinin dolaşarak zaman kaybetmesini önlüyor.  Hava şartları da marketlerin tercih edilmesinde bir diğer etken. Soğuk kış günlerinde yada kavurucu sıcaklarda pazar yerlerinde hava dengeleme olanağı bulunmazken zincir marketlerin kapalı olması, klima yada ısıtıcı bulunması tüketiciye daha cazip gelmekte. Ayrıca; zincir marketlerde hemen hemen her ürünün bulunması tüketicinin ihtiyacını tek bir noktadan karşılama olanağı sunması tercih edilme sebepleri arasında. - HABER/ DUYGU BEKMEZCİ

Editör: Duygu Bekmezci