Konuyla ilgili açıklama yapan İYİ Partili Selçuk Toker, “Oylama aceleyle yapıldı ve rapor okunmadı. Böyle olduğunu bilsek ret verirdik. Zammın geri alınması veya düşürülmesi için önerge vereceğiz” dedi. 
Uşak’ta Kayaağıl Termal Tesisleri ve diğer sosyal tesislere gelen zamlardan sonra gözler zammın geri alınıp alınmayacağına çevrildi. Konuyla ilgili görüştüğümüz İYİ Partili Uşak Belediye Meclisi Selçuk Toker, geçtiğimiz günlerde yapılan oylamada detayların ortaya konmadığını belirterek, “Sadece emekliye 1 TL’ye çay konusunu görüştüğümüzü düşündük. Fakat arada zamlar da rapora ilave edilmiş. Bu zamları, önümüzdeki mecliste gündeme getireceğiz. Zamların geri alınması için önerimizi sunacağız” dedi.
Uşak’ta iğneden ipliğe her şeye zam geldi
Uşak’ta Belediye Başkanı 31 Mart 2024 seçimlerinde değişti ve CHP’li Özkan Yalım ve 20 Belediye Meclis üyesi göreve geldi. Göreve geldikten sonra yapılan ilk belediye meclisi toplantısında, ilave gündemlerle emekliye 1 TL’ye çay ve sosyal tesislerdeki fiyat güncellemesi plan ve bütçe komisyonuna sevk edildi. Komisyonda Çayzade ve termaldeki ücretlere yüzde 60 ila 200 arasında bir zam da görüşüldü ve karara bağlandı. Karara CHP’li 4 üye ve AK Partili 1 üye olur verdi. Belediye Meclisi toplantısında ertesi gün oylama sunulan kararın sadece emekliye 1 TL’ye çay olan kısmı okundu. Mecliste üyesi olan tüm partiler karara oy birliğiyle evet derken, Ramazan Bayramı’nın 2’inci günü açılan tesislerde yeni fiyatlar yürürlüğe girdi. Kayaağıla yüzmek için gidenler 100 lira olan ücretin 250 TL olduğunu görünce yoğun tepkiler oluştu. Aynı şekilde sosyal tesislerdeki çay fiyatlarına da bulunduğu konuma göre zam geldi. Yemek fiyatları da 140 ile 160 TL bandına çıkarıldı. 
İYİ Partili Selçuk Toker: Komisyon raporunun tamamı okumadı, zammın tekrar görüşülmesini isteyeceğiz
Konuyla ilgili görüştüğümüz İYİ Partili Belediye Meclis Üyesi Selçuk Toker, mecliste konunun acele bir şekilde görüşüldüğünü ifade etti. Toker, şu açıklamaları yaptı: “Plan ve bütçe komisyonunda aritmetik gereği CHP’li ve AK Partili üyeler var. Raporun sadece emekliye 1 TL’ye çay kısmı mecliste ilan edildi ve diğer kısım okunmadı. Zaten Meclise başkanlık yapan Sayın Özkan Yalım da oylamanın çok kısa sürmesini ve Ramazan Bayramı nedeniyle şehitlikteki anma programına yetişeceğini ifade etmişti. Bizler de sadece 1 TL’ye çay konusu var diye evet oyu verdik. Raporun böyle olduğunu görsek kesinlikle buna ret oyu verirdik.”
Zammın tekrar görüşülmesi için önergemizi vereceğiz
“Zam yapılması gerekirse yapılır, fakat bu denli afaki zamlar olmaz. Belediyeler piyasa fiyatlarının aynısını tesislerinde uygulamazlar. Ne kar ederler, ne de zarar” diyen Toker, şöyle devam etti:
“Termal ve diğer tesislerdeki zamların tekrar revize edilmesini isteyeceğiz. Zam oranları bu kadar yüksek olmamalı ve düşürülmesini kesinlikle talep edeceğiz. Bu konuda önergemizi bir sonraki meclis toplantısında belediye yönetimine sunacağız.” Öte yandan konuyla ilgili görüştüğümüz AK Partili ve CHP’li üyeler konuyu kendi içlerinde değerlendireceklerini ve buna göre bir yol haritası çizeceklerini ifade ettiler. Bu nedenle şimdilik bu 2 partinin görüşlerine burada yer vermiyoruz. 
ALİ ARASLI

Editör: Zülal Karadedeli