Yapay zeka Türkiye'nin 81 ili için ayrı ayrı afiş oluşturdu. Çizgi film sahnesinden fırlamış gibi olan bu afişlerde şehirlerin kültürel ve çeşitli coğrafi mirasları ön plandaydı. 

Uşak şehrini anlatan afişte ise Ulubey Kanyonları ön planda tutulmuştu.

Uşak'ı anlatan animasyon film afişinde kanyon arasında gökyüzünde uçuşan balonların olduğu, çocukların ise o alanda oynadıkları dikkat çekti. 

WhatsApp Image 2023-12-27 at 12.13.31

ULUBEY KANYONLARI

Ulubey Kanyonu (Ulubey Canyon) Uşak iline 29 km uzaklıkta olan Ulubey ilçesi sınırları içerisinde olup, ABD'deki Arizona Eyaleti sınırları içersinde bulunan Büyük Kanyon'dan sonra dünyanın en büyük 2. kanyonudur.

Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca devam eden bir ana kanyon ile buna bağlanan onlarca büyük yan kanyonlardan oluşur.

Ulubey'de ilin güney ve güney batı kesimlerinde jeolojik yapının özelliğinden dolayı oluşan Ulubey Kanyonunda her türlü meyve ve sebze yetiştirilir. Kanyona toprak yollardan iyi bir arazi aracı ile inebilir veya belirlenen bir güzergahta grup halinde yürüyüş yapabilir Aynı zamanda, Banaz çayında sal sporları, kayalıklarda tırmanış, kanyon boyunca balonla gezintiside yapılabilir.

Ulubey Kaymakamlığı tarafından 2015 yılında hizmete açılan Kanyon Cam Teras ile yerden 150 metre yüksekte camdan oluşan seyir terasda ziyaret ediebilir.

HABER MERKEZİ

Editör: Zülal Karadedeli