Vatandaş ister kendi kurbanını isterse aşevi aracılığıyla aldığı kurbanı yeni binada kestirebilecek. Küçükbaş kurbanlarda yarısı kurban sahibine verilirken büyük başta kişi başına 10 kilo kemiksiz et hayırseverlere pay olarak veriliyor geriye kalan etler aşevi bünyesinde değerlendiriliyor. 

Whatsapp Image 2024 06 12 At 14.30.21 (1)
Uşşak Aşevi’nin 1993 yılında Uşaklı hayırseverlerin bir araya gelerek kurdukları bir yardım kuruluşu olduğunu ifade eden Aydın 1996 yılından itibaren de vakıf olarak hizmetlerine devam ettiğini hatırlattı. Uşşak Aşevinin tamamen Uşaklı hayırseverlerin desteğiyle ayakta durduğunu, herhangi bir kurumdan, siyasi yapılanmadan destek almadığını altını çizerek belirten Aydın; “ Adından da anlaşılacağı üzere önceliği ihtiyaç sahiplerinin yemek ihtiyacını karşılamak, kurulduğu yıllarda rahmetli başkanlarımızı da  analım, Allah rahmet etsin, 15-20 ihtiyaç sahibinin karnını doyurabilir miyiz diyerek başlanan bu serüven bugün itibariyle  günlük  çift öğün üzerinden bin 400 kişilik yemek veren bir yapı.” Şeklinde konuştu.
 AŞEVİ NASIL YEMEK VERİYOR?

Whatsapp Image 2024 06 12 At 14.30.21
Uşşak Aşevinin 3 şekilde yemek verdiğini aktaran Aydın işleyişi şu şekilde anlattı: “ Bir kısım ihtiyacı sahibi gelip fiziksel mekanda karınlarını doyuruyorlar, bir kısmı evlerine götürüyorlar, diyelim ki 3 kişilik bir aile, 6 porsiyon yemeği öğlen gelip öğlen ve akşam yemeği olarak evine götürüyor. Bir de aşevine ulaşımda zorlanan kişilere de toplamda 3 tane aracımız var, 3 bölgeye, 3 hat çizilmiş durumda, yaklaşık 150 aileye de evlerine kadar yemek hizmetini götürüyoruz.”
SEVGİ KIYAFET MAĞAZASI İHTİYAÇ SAHİPLERİNİ GİYDİRİYOR


Aşevi bünyesindeki “Sevgi Kıyafet Mağazası” hakkında da bilgiler veren Aydın burada yine hayırsever vatandaşların kullanmadığı kıyafetlerini buraya bağışladığını, aşevinden yemek alanlar öncelikli olmak üzere bu giysilerin ihtiyaç sahiplerini ulaştırıldığını söyledi. 
 160 ÖĞRENCİYE BURS VERİLİYOR
Toplamda 160 civarında üniversite öğrencisine burs verdiklerini aktaran Aydın: “ Bunun 130 tanesi Uşşak Aşevi tarafından 30-35 tanesi de aşevi aracılığıyla hayırseverler tarafından karşılanıyor. “ dedi. 
YENİ AŞEVİ BİNASI YÜZDE 90 ORANINDA BİTİRİLDİ

Whatsapp Image 2024 06 12 At 14.30.20 (1)
Bütün bu hizmetlerin 31 yıllık serüven içerisinde toplamda 600 metrekarelik bir mekanda gerçekleştirdiklerini belirten Aydın aşevinin şu anda hizmet verdiği yeri rahmetli Ali Künek tarafından tahsis edildiğini hatırlattı. Yeni binanın yapılması için de geçen dönem Belediye Başkanı Mehmet Çakın’ın aşevinin ziyaret ettiğini ve bu ziyarette yeni bir aşevi binasına ihtiyaç olduğunu yönünde istişarelerde bulunulduğunu söyleyen Aydın: “ Yeni bir Uşşak Aşevi binasının yapılması için kolları sıvadık. Bugüne geldiğimizde kapalı alan anlamında toplamda 3 bin 600 metrekare, diğer tarafla kıyasladığımızda 6-7 kat daha büyük bir alana sahip binamız yüzde 90 oranında bitti. Bir seçim süreci yaşandı ve seçim süreci sonrasında iskan alma sürecine geldik bu anlamda da yeni Belediye Başkanımıza, özellikle Belediye Başkan Yardımcımız Serpil Hanıma buradan teşekkür ediyorum. Onlar da bu sürecin yönetilmesi, hızlandırılması anlamında çok samimi bir şekilde destek oluyorlar.” Dedi.
Aşevi binasında ayrıca öğrencilerin ders çalışabileceği, ücretsiz internet hizmetinin verileceği, karınları acıktığında çorba ikramının yapılabileceği bir kütüphane, ders çalışma salonu hazırlandı.
Zafer kalkınma ajansı tarafından yürütülecek olan proje ile de öncelikle Uşşak Aşevinde tüketilen salça, donmuş gıdalar, zeytin, peynir vb. gıdaların üretileceği, daha çok  dezavantajlı gruplardan bulunun kadınların istihdam edileceği bir çalışma yapılarak aşevi mutfağı daha fonksiyonel halde kullanılacak.  Yine engellilere yönelik de bir engelsiz kafe çalışması olacak. 

Whatsapp Image 2024 06 12 At 14.30.21 (3)
Aşevi binası özellikle Uşak Valisi Dr. Turan Ergün’ün de destekleri ile   herhangi bir afet sırasında günlük 35-40 bin kişiye yemek çıkarabilecek , yine afet durumunda ihtiyaç halinde sığınma yeri olabilecek bir alt yapıyla inşa edildi. 
YENİ AŞEVİ BİNASINDA 3 ADETE SOĞUK HAVA DEPOSU BULUNUYOR
Bir toplumun ihtiyaç sahibi bireylerine ne kadar değer veriyorsa o kadar gelişmiş ve medeni bir toplum olduğuna inandığını söyleyen Aydın: “ Biz de yeni aşevi binamızda gayet güzel bir lokanta, nezih bir yemek yeme salonu tarzında dizayn edilmiş, 400-450 kişiye yemek verebilecek güzel bir salonumuz mevcut. Onun üst tarafından yaklaşık 450 metrekare civarında yine gençlerimize biraz önce bahsettik bir kütüphane oluşturduk. Her yaş grubundan insanın burada kitabını okuyup çayını yudumlayabileceği nezih bir mekanı inşallah gerçekleştireceğiz.  
 

Muhabir: HALİL ASLAN