Bir süredir kentteki bazı akademisyenlerin ikinci öğretim programların kapatılmasına yönelik tepkileri ve devamını istemeleri bir süre gündem olmuştu. Bugün YÖK Başkanı Erol Özvar, devlet üniversitelerindeki 2. öğretim programlarının kapatıldığını duyurdu. Buna göre mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimlere özgü bazı programlarda da kontenjan düşürme yoluna gidildi.
Devlet üniversitelerinde bir dönem sona erdi. Öğrencilerin akşam saatlerinde eğitim almasına olanak sağlayan 2. öğretim programları tamamen kapatıldı.
YÖK Başkanı Erol Özvar, yaptığı açıklamada "Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik belki de en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur. Vakıf üniversitelerinde, devlette olduğu gibi, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir" dedi.
UŞAK'TA İKİNCİ ÖĞRETİM PROGRAMLAR TARTIŞMA KONUSU OLMUŞTU
Öte yandan daha önce yaptığı açıklamada Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, ikinci öğretim programlarını zaman içinde aza indirme gibi bir düşüncelerinin olduğunu belirtmişi. Savaş, “Gayet samimi bir şekilde söyleyelim, ikinci öğretimlere gidiyoruz saat 9’da ders olması lazım. Öğrenci ve hocayı bulamıyoruz. Sorduğumuzda blok ders yaptık diyoruz. 3 saat ders 1 saatte yapılmaz ki!" ifadesini kullanmıştı. Savaş, şöyle konuşmuştu:
"Bir yıl boyunca ne kadar akademisyen olduğuna dair bir ihtiyaç çizelgesi çıkıyor. 1 yıl boyunca ne yapacağımızı ortaya koyuyoruz. Biz ikinci öğretimlerimizin eğitimlerinin sonlanması için bu yıl her hangi bir karar almadık. Ama gayet samimi bir şekilde söyleyelim, ikinci öğretimlere gidiyoruz saat 9’da ders olması lazım. Öğrenci ve hocayı bulamıyoruz. Sorduğumuzda blok ders yaptık diyoruz. 3 saat ders 1 saatte yapılmaz ki! Kapanma yönünde değil ama planlama yapmak için belli çalışmalar yapıyoruz. İkinci öğretime 800 ve 900 binde öğrenci geliyor. Bizim amacımız daha aşağıdan öğrenciler almak ve kaliteyi artırmak. Şimdi bizim amacımız Uşak Üniversitesini çevre içinde en iyi üniversiteler arasına koymak. Bunlar için durmadan çalıştık. Gece 2’de üniversiteden ayrılan rektör çok azdı. Derdiniz varsa uyumazsınız, ama derdiniz yoksa çark bir şekilde döner ama boşa döner. İyi öğrenci yetiştirirsen ve piyasanın ihtiyacına göre öğrenci yetiştirirsen iş daha düzgün olur. Ağır ağır yeni bölümler açarak ikinci öğretimleri azaltmak istiyoruz”.

HALİL ASLAN

Editör: Duygu Bekmezci