Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak’ta faaliyetlerini sürdüren Zorlu Enerji Osmangazi Elektrik Perakende, dijitalleşme alanında yaptığı yatırımlarla iş süreçlerini hızlandırıp müşteri memnuniyetini yüzde 96,36’ya kadar çıkardı. Aynı zamanda çevresel sürdürülebilirliğe de katkıda bulunan Zorlu Enerji, 2021 yılında EPDK’nın yasal mevzuatı değiştirmesinin hemen ardından enerji sektöründe mesafeli sözleşme uygulamasına geçen ilk şirket oldu.  Zorlu Enerji, devam eden aylarda da online işlemler, çağrı merkezi, e-devlet platformu üzerinden ve serbest tüketici ikili anlaşmaları için mesafeli sözleşme yapan ilk şirket oldu. Ardından bu çalışmaları mobil uygulama takip etti.

Tüm bu çalışmaların neticesinde 2023 yılında abonelik sözleşmelerinin yüzde 97,8’i, tahliye başvurularının yüzde 90’ı kağıt kullanılmadan dijital ortamda yapıldı. E-arşiv fatura onayları, serbest tüketici ikili anlaşmaları, saha operasyonları ve bankalardan gelen EFT, havale gibi işlemlerin de tamamen dijitalleştirilmesiyle birlikte yaklaşık 1,3 milyon adet A4 kağıt kullanımı engellendi. Böylece 23,3 ton daha az kağıt kullanılarak 467 ağaç kurtarıldı. 624 bin litreden fazla su tasarrufu sağlanırken 30,4 ton karbon salınımının önüne geçildi.

Zorlu Enerji Osmangazi Elektrik Perakende ayrıca projenin başladığı 19 Mart 2021 tarihinden 2023 yıl sonuna kadar olan dönemin sonuçlarını da açıkladı. Buna göre yaklaşık 33 ayda kağıt kullanımı 54 ton azaltıldı ve 1.071 ağaç kurtarıldı. 1,4 milyon litre su tasarrufu yapılırken karbon salımı da 70 ton azaltıldı.

CİHAN TUNÇ ERTUNÇ: “2050 YILINA KADAR NET SIFIR EMİSYON”

Faaliyet gösterdikleri illerde yaklaşık 2 milyon aboneleri olduğunu söyleyen Zorlu Enerji Osmangazi Elektrik Perakende Direktörü Cihan Tunç Ertunç, dijitalleşme projesi ile abonelik işlemlerinde mesafeli sözleşme ile kağıt kullanımını azalttıklarını ve ıslak imzadaki süre kaybını önlediklerini söyledi. Tüketicilere yaptıkları tüm işlemlerle ilgili SMS ve/veya e-posta ile bilgilendirme yaptıklarını ifade eden Ertunç, tüketicilerin hem işlem süresinin kısalmasından hem de yaşanabilir bir dünyaya katkı sunmaktan dolayı memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Ertunç şöyle devam etti; “Zorlu Enerji olarak Akıllı Hayat 2030 vizyonumuz doğrultusunda çevresel etkimizi yönetirken yenilikçi ürün ve hizmetlerle de sürdürülebilir sistemlerin kurulmasına katkıda bulunuyoruz. Bu yaklaşımla sektörde bir ilke imza atarak hayata geçirdiğimiz dijitalleşme projelerimizle atıklarımızı ve emisyonu azaltıyor, su tasarrufu sağlıyor ve ormanlarımızı koruyoruz. 2050 yılına kadar net sıfır emisyon, sıfır atık ve kullanılan suyun tamamını geri kazanma hedefimiz bulunuyor. Sürdürülebilir yarınlar için çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz.” 

KAYNAK : ZORLU ENERJİ

Editör: Zülal Karadedeli