Özel Haber:
Uşak erken seçime hazırlanıyor

AK Parti Uşak merkez İlçe Başkanı Mehmet Bayar, seçimlerin erkene çekilmesini olumlu bulduğunu ve AK Parti Uşak İl teşkilatlarının zaten sahada olduğu için seçime her zaman hazırlıklı olduklarını belirtti. Bayar, erken seçim kararına hiç şaşırmadığını da belirtti.

MHP Uşak İl Başkanı Muhterem Kuruçay da MHP Uşak İl Teşkilatı olarak şu an için, yarın sabah saat 08.00 de seçim çalışmasına başlayacak şekilde hazır olduklarını söyledi.

CHP Uşak İl Başkanı Nadi Sancar, CHP Uşak İl Örgütü olarak seçime hazır olduklarını, “Erken seçim ihanettir” diyenlerin sorgulanması gerektiğini kaydetti.

İYİ Parti Uşak İl Başkanı Ali Kurt de Uşak’ta teşkilat olarak hazır olduklarını, DP tabelası altında seçime girmelerinin sadece B planı olduğunu yasal olarak İYİ Parti’nin seçime girmesi gerektiğini açıkladı.

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, “Hodri meydan” derken, Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, “Seçimlerin ve Türkiye'nin hantal yapısına son verecek olan başkanlık sisteminin ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyoruz. Durmak yok yola devam” şeklinde bir paylaşımda bulundu.

CUMHUR İTTİFAKI DA MUHALEFET DE UŞAK’TA KAZANACAKLARINDAN EMİN

Gazeteniz Ege’de Yenigün, tarafsız bir şekilde 24 Haziran Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri hakkında Uşaklıların neler düşündüğünü sizlere aktarmak için kolları sıvadı. İşte ilk olarak siyasi parti temsilcilerinin görüşleri:

Mehmet Bayar (AK Parti Uşak Merkez İlçe Başkanı): “Biz AK Parti Uşak İl Teşkilatı olarak tüm teşkilatlanmalarımız tamamladık. Tüm ilçe ve il yönetimleri olarak yarın seçim olsa dahi hazırız. Merkez İlçe olarak benim teşkilatım tüm köy ve mahalle yapılanmalarını tamamlamıştı. Teşkilatlarımız yeniledik. Seçim kararı alınmadan da biz zaten sahalarda çalışıyorduk.

Şu anda Sayın Cumhurbaşkanı ve Genel başkanımızın büyük önem verdiği sandık çalışmalarını tamamladık. Bu iş için iki aydır çalışıyoruz. Birebir insanlarla görüştük ve istekleri doğrultusunda sandık kurullarına kaydettik. AK Parti Uşak İl Teşkilatı olarak her konuda hazırız.

Özellikle şunu belirtmek isterim ki; Ben teşkilatta 4 seçim yaşadım. Bende seçime karşı bir özlem bir açlık vardı. Seçimsiz bir yıllık süreç bana sıkıcı geldi. Seçim olduğunu duyunca bu haber bana çok iyi geldi. Seçim havasını çok seviyorum.

Ben, 24 Haziran’da seçim kararı alınmasını iki nedenle çok olumlu buluyorum:

  1. Türkiye de yaz mevsiminde seçmenimiz sandık başına gitmeyi sevmiyor.
  2. Dış ekteler ülkemiz üzerinde yoğunlaşmışken, güçlü bir iktidarla bu baskılara bir cevap vermek gerekiyordu. Bu güçlü cevabın verilmesi için seçimlerin geri çekildiğini düşünüyorum.
  3.  Seçimlerden sonra ekonomik olarak rahatlayacağımıza inanıyorum. Her seçim sonrası, döviz ve enflasyon düşmüş, piyasalar hareketlenmiş ve rahatlamıştır. 24 Haziran seçimleri sonrası aynısının yaşanacağına inanıyorum.
  4. Önümüzde bir Suriye ve Kuzey Irak meselesi var. Bu meselede Türkiye’nin net bir tavrı var.. Bu mesele ile ilgili önemli kararların alınması gerekiyor.

Bence, bunlara da daha güçlü ve tazelenmiş bir iktidarla çözüm aranmasının daha etkili olacağını düşünüyorum. Bu nedenlerle 24 Haziran tarihini çok olumlu buluyorum. Bu süreç kasım ya da Aralık aylarına kadar uzasaydı, içeride, dışarıda ve piyasalarda bir gerilime neden olabilirdi.

Sayın Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız, daha önce birkaç kez seçimlerin zamanında yapılacağını açıklamıştı. İşte yukarıda saydığım nedenlerle Huzur ve istikrar için seçim tarihi öne alındı. Ben bu şekilde değerlendiriyorum.

Sayın Bahçeli’nin erken seçim açıklamasından 12-13 saat önce genel merkezimizde üst makamlar görüşümü sorduğunda, erken seçimin bir an önce yapılmasının ülke menfaati açısından olumlu olacağı şeklinde görüş belirtmiştim. O yüzden seçimlerin 24 haziran tarihi alınmasına hiç şaşırmadım. Şahsen beklediğim bir karardı.”

Muhterem Kuruçay (MHP Uşak İl Başkanı): “Seçimlerin erkene alınması konusunda şöyle düşünüyorum: Cumhur ittifakının ve yeni yönetim şeklimizin bir an önce hayata geçmesi gerekir. Yeni rejim şekli ile ilgili ortada muallak bir durum vardı. Bu muallaklığın giderilmesi bir an önce gerekir. Vatanımız milletimize hayırlı olsun.

MHP Uşak İl Teşkilatı olarak şu an için, yarın sabah saat 08.00 de seçim çalışmasına başlayacak şekilde hazırız.

Nadi Sancar (CHP Uşak İl Başkanı): Sayın Genel Başkanımızın ifade ettiği gibi biz örgüt olarak hazırız. Bu tek adam rejiminin yıkılması ancak sandıkta ve demokratik yöntemlerle olacak. Onun için biz seçimler için “Hodri meydan” diyoruz. Tüm örgütlerimiz çalışmaya hazırız. Sadece Cumhurbaşkanı ve milletvekili adaylarımızın belirlenmesini bekliyoruz. Uşak İl örgütü olarak seçime tepeden tırnağa hazırız.

Ancak şu önemli konuyu vurgulamadan geçemeyeceğim: Daha geçen hafta; “Erken seçim istemek vatana ihanettir” diye bağıranları sorgulamak gerekir diye düşünüyorum. Dün vatana ihanet diyenler bugün erken seçim kararı alarak kaçmaya çalışıyorlar. Bana göre, erken seçim kararı almaları ülkeyi yönetemediklerinin göstergesidir. Ekonomik, asayiş her bakımdan yönetilemeyen bir ülkede yaşıyoruz.

Biz, CHP olarak iktidara geleceğimizden eminiz. CHP olarak iktidara gelerek, Türkiye’yi özgür, bağımsız ve baskılardan kurtulmuş bir hale getireceğiz.

CHP Genel merkezimiz, tüzüğe bakacak seçim yasalara bakacak. Ama ön seçim zor görülüyor. Seçim kanunda en az 45 gün önce ön seçimleri tamamlama mecburiyeti var. Onun için Uşak veya başka örgütlerde ön seçim yapmamız zor görünüyor. Sanırım milletvekili adaylarımız merkezimiz tarafından belirlenecek. Seçimlerde yüzde 50+1 kazanamadıktan sonra Milletvekili belirlenmesinde hangi yöntemin kullanılacağının çok da bir önemi yok. Bu sistemde önemli olan 50+1 alıp demokratik sisteme dönmek. Yoksa kaç vekil alındığının bir kıymeti yok.

Ali Kurt (İYİ Parti Uşak İl Başkanı): “Biz, ilk olağan kongremizi 68 ilde teşkilatlanmamızı tamamlayarak 10 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirmiştik. Mevcut Siaysi partiler Yasası ve seçim yasasına göre; 42 ilde teşkilatlanmak, Seçimden 6 ay önce büyük kurultayını yapmış olmak ve gerekli teşkilatlanmalarını yapmış olmak hükmünü harfiyen yerine getirmiş oluyoruz. 10 Haziran 2018 tarihinden önce yapılacak tüm seçimlere İYİ Parti olarak girme hakkına sahibiz.

Erken seçim hususunda; Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakan’ın, “Erken seçim yok. Tüm seçimler zamanında yapılacak” şeklindeki ısrarlı açıklamalarına rağmen,  Devlet Bahçeli’nin 26 Ağustos fikrini ortaya atmasının hemen ardından, 24 Haziran’da erken seçim yapılması kararı alınması gösteriyor ki; mevcut iktidar partisi her geçen gün eridiğinin farkında, korku dağları aşmış. Baskın bir seçimle İYİ Parti’nin yükselişine engel olma çabasında oldukları kanaatindeyiz.

Sayın Genel Başkanımız 100 bin imza ile Cumhurbaşkanı adayı olacak ve Cumhurbaşkanı seçilecek, İYİ Parti de seçime girecek.

Demokrat Parti ile seçimlere girilmesi konusuna da şöyle açıklık getireyim.: her ne kadar yasal olarak 10 haziran sonrası yapılacak seçimlere girme hakkına sahipsek de karşımızda parmak hesabı ile yasa çıkaran ve yasa değiştiren bir iktidar olduğu için, karşı taraftan gelmesi olası İYİ Parti’nin seçime sokulmaması hamlelerine karşı B ve C planı hazırlıklarımız tamamdır.

İYİ Parti Uşak olarak mahalle teşkilatlarına kadar tamamladık. Üç haftadır de sahada ev toplantıları ile varız. Seçimlere hazır ve nazırız.”

Özkan Yalım (CHP Uşak Milletvekili): "MHP Genel başkanı Sayın Devlet Bahçeli koalisyon sözcüsü olarak “26 Ağustos” demişti. Koalisyonun büyük ortağı 24 Haziran'da erken seçim yapacağız dedi. Nasıl bir şaşkınlık ve telaşla karar almışlarsa seçim tarihini üniversite sınavlarının yapılacağı tarihe denk getirmişler. Şimdi sınav tarihiyle oynayacaklar. Biz CHP olarak erken seçim çağrısıyla ilgili görüşümüzü dün net açıkladık. Dün hodri meydan dedik. CHP olarak seçime hazırız. Yarın seçim olacakmış gibi hazırız. Biz seçimden kaçmadık, kaçmayız. Şimdi başka bir şeyi milletin bilmesinde fayda var. Bu hükümet yönetme özürlüdür. Bu erken çağrısı yönetememenin ikrarıdır. Türkiye'nin meselelerinin sebebi tek adamdır. 16 Nisan'dan bu yana eski sistemle yönetiliyoruz diyor, buna kargalar güler. Milleti aldatmaya gerek yok, yönetemiyorsunuz. Doların Euro'nun ateşini düşüremiyorsunuz. Dışarıda Türkiye'yi rezil ettiniz. Sabah söylediğinizle öğlen söylediğiniz birbirinden farklı."

“CAHAN “DURMAK YOK YOLA DEVAM”

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan da sosyal medya sayfasında yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yapmış olduğu açıklama ile Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacaktır. Seçimlerin ve Türkiye'nin hantal yapısına son verecek olan başkanlık sisteminin ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyoruz. Durmak yok yola devam” şeklinde görüş bildirdi

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Mıdık Hoca : “Bir toplumda düşünceleri...
Egede Yenigün Gazetesi köşe yazarı ve Anadolu Üniversitesi İl Temsilcisi Öğr. Gör. Ahmet Mıdık ile...

Haberi Oku