Uşak Üniversitesinin ev sahipliğinde Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş’ın onursal başkanlığında düzenlene festival bu yıl 12-16 Aralık 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Açılış törenine, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kenan Taş ile Prof. Dr. Lütfi Özav, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Sezgin, Genel Sekreter Doç. Dr. Sinan Gürcüoğlu, fakültelerin dekanları, yüksekokulların müdürleri, davetliler, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

WhatsApp Image 2023-12-14 at 07.45.33 (1)

UŞAK KISA FİLM FESTİVALİ, UŞAK’IN MARKA DEĞERİDİR

Festivalin açılışında konuşun Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kenan Taş, Üniversite olarak kültüre, sanata ve şehrin gelişimine katkıda bulunmayı görev addettiklerini söyledi. Prof. Taş; “Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali, Uşak’ın marka değeridir. Yaptığınız iş hem üniversitemiz hem şehrimiz hem de sinema sektörü için çok değerli. Bu yüzden emeği geçenleri tebrik ediyorum.” dedi.

WhatsApp Image 2023-12-14 at 07.45.40

TÜRKİYE'NİN EN KAPSAMLI SİNEMA YARIŞMASINA EV SAHİPLİĞİ YAPIYORUZ

Festival Başkanı ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Sezgin yaptığı konuşmada festival hakkında bilgi verdi. Bu yıl 119 ülkeden toplam 3 bin 565 filmin 10. Uluslararası Uşak Kısa Film Festivaline başvurduğunu belirten Prof. Dr. Sezgin: “Festivale bu yıl en fazla başvuru İran, ABD, Hindistan ve İspanya'dan oldu. Özel gösterimlerle beraber 36 ülkeden toplam 123 film izleyiciyle buluşacak. Bu filmlerin 2'sinin Dünya, 9'unun Asya, 37'sinin Türkiye olmak üzere toplam 48 eserin prömiyeri Uşak'ta, üniversitemizde yapılacak. Ulusal Öğrenci, Uluslararası ve Ulusal yarışmalarda toplam 25 dalda Kanatlı Denizatı Ödülü takdim edilecek. Bu bağlamda Türkiye'nin en kapsamlı sinema yarışmasına ev sahipliği yapıyoruz.” Şeklinde konuştu.

Törene yolladığı video kaydıyla katılan Hollandalı sanatçı ve belgeselci Maartje Alders de 10. Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali ile ilgili duygularını katılımcılarla paylaştı ve festivale destek veren herkese teşekkür etti.

Ulusal ve uluslararası sanatçıların katılacağı Uşak Kısa Film Festivalinde toplam 25 dalda Kanatlı Denizatı Ödülleri verilecek. Kapanış töreni 16 Aralık tarihinde Uşak Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Uşak Üniversitesi

Editör: Zülal Karadedeli