Aynı hastalıkla mücadele eden ve ablayla kan örneği uyumlu çıkmadığı için bu operasyona dahil edilemeyen ailenin en küçüğü 3 yaşındaki Emir'e ise TÜRKÖK tarafından bulunan kemik iliği önümüzdeki günlerde nakledilecek.

Batman'da yaşayan Salih ve Ayşe Oğuz çiftinin 7 çocuğundan, 11 yaşındaki Muhammet'e, 6 yaşındaki Berat'a ve 3 yaşındaki Emir'e doğumlarının ardından talasemi majör (kansızlık hastalığı) teşhisi konuldu.

Düzenli kan nakli yapılan ancak sağlık sorunları artan kardeşler bir süre Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesinde tedavi gördü. Sağlık durumları kötüleşen Muhammet ve Berat'ın kemik iliği nakliyle sağlıklarına kavuşması için yakınlarından örnek alındı. 17 yaşındaki abla Zeynep Oğuz'un kemik iliğinin kardeşleriyle tam uyumlu olduğu belirlenince nakil için aile bu kez İzmir'deki Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesine başvurdu.

Abladan alınan kemik iliği örnekleri 6 ay arayla gerçekleştirilen ameliyatla iki kardeşine nakledildi.

İki kardeş abladan alınan ilikle sağlıklarına kavuşurken, küçük Emir'e ise müjdeli haber Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezinden (TÜRKÖK) geldi.

TÜRKÖK aracılığıyla bulunan ilik, önümüzdeki günlerde tıpkı ablaları gibi Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesinde Emir Oğuz'a nakledilecek.

Kardeşler, kirası İzmir Kan Ordusu Kanser Derneği tarafından karşılanan Bornova'daki evde yaşamlarını sürdürüyor.

AA