Kahraman, Ceylaner ve Anaokulu Öğrenciler Uşak Vefa Yaşam Merkezi'ni Ziyaret Etti Kahraman, Ceylaner ve Anaokulu Öğrenciler Uşak Vefa Yaşam Merkezi'ni Ziyaret Etti

Konuşmasının başında Osmanlının son dönemlerinden günümüze değin yapılan tren yolları, karayolu ve otoyollar hakkında bilgiler veren Güneş, bu hizmetlerin CHP’nin iktidarda olmadığı dönemlerde yapıldığını iddia etti. Ak Parti iktidarın yaptığı yolları da sıralayan Güneş, devletin imkanlarının yetişmediği yerlerde kamu özel işbirliğini hayata geçirdiklerini ifade etti. Buna İstanbul Havalimanını örnek gösteren Güneş’e Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak’ın ortak kullanımına sunulan ve ettiği zararla gündemi meşgul eden Zafer Havalimanı hatırlatılması üzerine Güneş şunları söyledi: “ Zafer Havaalanı 2012 yılında hizmete açılmış, maliyeti nedir? 52,5 milyon Avro, finansman maliyeti ile aşağı yukarı 84,5 milyon Avro. Bu havaalanında memurlar var,  işletmesi var, elektriği var, temizliği var, her şeyini kim karşılıyor? Bu şirket karşılıyor. Zafer Havaalanında toplam garanti tutarı  206 milyon Avro. Peki bunu devlet yapıp işletseydi kaça mal olurdu? 254 milyon Avro. Zafer Havaalanı normalde iyi niyetlerle yapılmış uygun bir proje, dezavantajı İstanbul’a yakın olması. Bu havaalanın bir başka yere götürseniz  çok daha fazla çalışır. Zafer Havaalanında 2016 yılında 86 bin yolcu, 2017’de 103 bin, 2018’de 99 bin yolcu taşınmış. Havalanın ilk açılışında 800 bin sonrasında 1 milyon 200 bin garanti yolcu anlaşması var. Burada Frigya vadisi var, siz göreceksiniz, 15 yıl sonra burası turizme açılacak ve bu havaalanı çalışacak. Bu proje kamu özel işbirliğinde en çok tenkit edilen proje en kötüsü bu, bugün bir çok ilimize bir çok havaalanı yapılıyor bunların hepsi dört dörtlük mü, hepsinden kar mı ediliyor? Uşak’ta da Uşak Havaalanı var, burada aşağı yukarı 120 kişi çalışıyor, bu kişilerin maaşını devlet veriyor, elektrik parası, su parası, diğer bakımları, yapımını, hepsini devlet karşılıyor. Bunların hiçbirini göz önüne almıyorsunuz.”

Uşak’ta Eşme – Güney yolunun 3 Aralık 2021’de ihale edileceği bilgisini veren Güneş ; “ inşallah ihale kısa sürede tamamlanır. Diğer taraftan bizim yarım kalan ve yapımı devam eden yollarımız var. Uşak çevreyolu, Ulubey –Eşme,  Ulubey – Uşak yolları, bunların bir an önce bitmesi bizim arzumuz. Diğer taraftan kovid nedeniyle ara veren Uşak Havalimanının tekrar açılması en büyük arzumuz.” Şeklinde konuştu.

Haber / Bayram Keleş