Trafiğin yoğunlaştığı bu zamanlarda bütün uyarılara rağmen ölümlü kazalar yaşanıyor. Bu bayramda da henüz eve dönüş tamamlamadan 635 trafik kazası meydana geldi.

İç İşleri Bakanlığı kaza istatistiklerini yayınlarken, Ulaştırma Bakanlığı ise bilhassa ağır vasıta araçlara yönelik 81 ilde güzergâh düzenlemesine gidildiğini açıkladı.

Whatsapp Image 2024 04 12 At 12.31.21 (1)

İç İşleri Bakanı Ali Yerlikaya sosyal medya üzerinden yaptığı bilgilendirmede bayramın ilk iki günü itibariyle yaşanan kazalara yönelik sayısal verileri paylaştı.

Yerlikaya paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Bayram tatili için memleketimizin çeşitli illerine giden vatandaşlarımızın geri dönüş yolculukları başladı. Bugün trafik yoğunluğu tekrar artıyor. Bayramın ilk 6 çocuğunun trafik kazalarında ise 48 vatandaşımız vatandaşımızın hayatını kaybetti.

Whatsapp Image 2024 04 12 At 12.31.21

- Lütfen aşırı hız yapmayalım.

- Araçlarımızda da otobüslerde de emniyet kemerini takmayı ihmal etmeyelim.

- Trafik kurallarına uyalım.

Bayram tatili boyunca Trafik Polislerimiz ve Jandarma Trafiğimiz, denetimlerine 24 saat esasına göre devam ediyor. Bayram tatilinin 6. günü 11 Nisan 2024 Perşembe;

- 635 trafik kazası meydana geldi.

- 391 bin 472 araç denetlendi.

-  23 bin 813 araca hız ve radar işlemi,

- 23 bin 886 araca ise diğer işlemler yapıldı. Bayram tatilinin ilk 6️⃣toplamı; (Cumartesi, Pazar, Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe)

-3 bin 706 trafik kazası meydana geldi.

 - 48 vatandaşımız maalesef hayatını kaybetti.

- 6 bin 184 vatandaşımız yaralandı. Vefat edenlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Lütfen aklımızdan çıkarmayalım:

 Yolculuklar sizi sevdiklerinize dönüştürmek için vardır, ayırmak için değil.”

Whatsapp Image 2024 04 12 At 12.31.19

BAYRAM DÖNÜŞÜ YOĞUNLUĞA DİKKAT! AĞIR VASITALARA GÜZARGAH DÜZENLEMESİ

Ulaştırma Bakanı konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede bayram tatili dönüşünde sürücülerin trafik kurallarına uymasının çok önemli olduğunu vurguladı. Tatil dönüşü yollarda trafiğin yoğunlaşacağını hatırlatan Uraloğlu, bu yoğunlaşmanın önüne Geçebilmek için İçişleri Bakanlığı ile koordineli çalışarak ağır taşıtların Pazar günü için belirli güzergahlarda trafiğe çıkmamaları noktasında bir karar aldıklarının altını çizdi. Alınan bu kararla trafik yoğunluğunun biraz daha azalacağını ifade eden Uraloğlu, “Mutlaka biz dönüş yolunda acele etmeden zamanında yola çıkarak, kurallara uyarak inşallah varacağımız yerlere varalım istiyoruz. 81 ilimizin tümünde tedbirlerimizi almış durumdayız.” Dedi.

HABER MERKEZİ / FOTOĞRAFLAR :AA

Editör: Zülal Karadedeli