Bir süre önce talebi için kimsenin gelmemesini isteyen Uşak Belediye Başkanı Özkan Yalım, bu konuda yeni bir yöntem geliştirdi. Özkan Yalım, geçtiğimiz gün kendisini ziyarete eden gelen halı üreticisi Balta Group Türkiye Genel Müdürü Wim De Cock ve Yönetim Direktörü Mehmet Kara’ya kendisine yapılan iş başvurularını yönlendirebileceğini aktardı. 
Bir video çekerek ziyaretten detaylar paylaşan Uşak Belediye Başkanı Özkan Yalım, “İşe alınacak biri varsa, bize bildirin. Bizim bilgi bankamız var ve dün de BİM’den geldiler. Sizin istediğiniz yaşta ve istediğiniz özellikte yani” dedi. 

BELEDİYE İLE İŞİ OLANLAR CHP’NİN YOLUNU TUTUYOR
Uşak’ta 2014 ve 2019 yerel seçimlerinden sonra AK Parti’nin yolunu aşındıran bazı kişiler, iş ve benzeri talepleri için artık CHP’nin yolunu tutuyor. CHP Uşak İl ve Merkez İlçe Başkanlığına yoğun bir iş başvurusu ziyareti olduğu ifade edildi. Konuyla ilgili görüştüğümüz CHP’li bir yönetici, şu ifadeyi kullandı: “Belediyede işe girmek isteyenler ister istemez bizim partimize uğruyorlar. Burada kendilerine yardımcı olmak için herkes elinden geleni yapıyor. Tabii belediyenin kendi iş meselelerine çok fazla müdahil olmak istemeyiz. Ama gelen talepleri de iletiyoruz”.
VATANDAŞA GELMEYİN MESAJI VEREN ÖZKAN YALIM, GENELLİKLE İŞ İNSANLARINI AĞIRLIYOR
Öte yandan geçtiğimiz gün Uşak Belediye Başkanı Özkan Yalım, iş talebinde bulunulmamasını istemişti. Özkan Yalım, bu süreçten sonra sadece iş insanlarını ağırlamaya başladı. Yalım’ın şirket yöneticileri ve patronlarıyla yaptığı ziyaretleri paylaşması dikkat çekti. Daha önce vatandaşa artık gelmeyin mesajı veren Yalım, şu ifadeleri kullanmıştı: “Ben gelemeyen tüm vatandaşlarımızı gelmiş gibi kabul ediyorum. Ancak çalışmamız gerekiyor. Sizlere verdiğimiz söz ve projeleri uygulama adına artık çalışmam gerekiyor. Yoğun ziyaretçi akınından dolayı çalışma fırsatımız azaldı. Artık hayırlı olsun ziyaretlerimiz son buluyor. Diğer bir konu da iş talepleri. Belediyenin durumu yeni bir işçi almaya uygun değil. Özellikle büroda ve memur olaraktan çalışacak yeni bir kişiyi alacak imkanımız yok. Gelirimiz 96 milyon ve giderimiz 122 milyon. Gelirimizin en az 15 milyon daha düşeceğini varsayıyorum. Bu nedenle vatandaşlarımıza da iş konusunda bizi sıkıştırmamayı rica ediyorum. Alma yetkimiz var ama alma imkanımız yok. Hala 300 personel fazlalığı var. Her 2 konudan dolayı vatandaştan anlayış bekliyorum.”

Muhabir: ALİ ARASLI