Çarşamba pazarında yaşanan sorunlarla ilgili bir açıklama da TEMA Uşak İl Temsilcisi Prof. Dr. Barış Metin yaptı. Uşaklı vatandaşın ve pazarcı esnafının durumuna üzüldüğünü ve buna kayıtsız kalınmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Barış Metin, Çarşamba Pazarı’nın Uşak’ın bir kimliği olduğunu belirtti.

Tarihten günümüze kurulan Çarşamba pazarının önemine değinen ve aynı zamanda Uşak Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarih Bölümü Başkanlığını yapan Prof. Dr. Barış Metin, yaptığı açıklamada, “Çarşamba pazarı, Uşak kimliğinin, tarihten günümüze gelebilen yapısının en önemli parçalarından biridir. Çarşamba pazarı yok olursa sadece bir pazar değil kent kimliği önemli darbe alır” dedi. 

Pazar yerindeki sorunla ilgili bir tespitte bulunan Prof. Dr. Barış Metin, “Uşak halkı en basitinden domates biber almak için bile eziyet çekmeye devam ediyor. Yapmayın ağalar beyler! Uşaklı’nın kaderi bu olamaz” dedi. 

OKULLAR BÖLGESİ ATIL KALDI
Millet Bahçesi projesine değinen Prof. Dr. Barış Metin, “Şehirle ilgili yapılacak işlerde yönetenlerin daha hassas davranması, bir adım atarken önünü arkasını iyi düşünmesi, planlaması gerekir. Kervan yolda düzülür mantığı ile atılan adımlarla yaklaşık sekiz yıldır okullar bölgesi atıl kaldı, park hayali ile yola çıkılıp iş otoparka dönüştü.  Yıkıp yapılamayanlarda, bugün ise maalesef sıra Çarşamba pazarında. Esnafımızın durumunu, alış veriş için gelen Uşak halkının yağmurda, sıcakta yaşadıkları sıkıntıyı üzülerek görüyorum. Çarşamba pazarı projesi kısa sürede bitecek gibi görünmüyor maalesef. Bir de çarşı projesinin kaderi okullar bölgesine döner mi? Diye aklına geliyor insanın” ifadesini kullandı. 
Öte yandan Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Atalay Savaş, kentteki en büyük sorunun Çarşamba pazarı olduğunu ve bununla ilgili belediyenin atacağı adımları beklediklerini bildirmişti. 
HABER / ÇİĞDEM TURAN

Editör: Zülal Karadedeli