UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Geçtiğimiz gün Çarşı Uşak hakkında bir haber yaptık. Bu bölgeyle ilgili rezerv alan ilanı durumunda olabilecekleri değerlendirdik. Haberimizde yer alan rezerv alan kısmı, şu anda TBMM’de tartışılıyor. Kentsel dönüşüm yasası olarak bilinen düzenleme, yakın bir dönemde kanunlaşacak. Konuyla ilgili dün gazeteduvar’da da bir haber çıktı. 


Gazeteduvar’dan Ceren Bayar’ın haberine göre kentsel dönüşüm yasasında, kişinin mülküne resen girilmesi yer aldı. Bu maddeye muhalefet şerh koydu ve vatandaşla uzlaşmanın yetersiz olduğu öne sürüldü. Muhalefet kolluk kuvvetleriyle konutlara girilmesine karşı çıktı. 


Belediyeler by-pass edilecek!
Söz konusu haber üzerinden bir değerlendirmede Gazeteci Fatih Altaylı yaptı. Uşak’taki çarşı projesinde de gündeme gelen rezerv alan hakkında konuşan Altaylı, şöyle konuştu:
“Rezerv alan ilan edilen yerler mahkeme süreci dahil 90 günde boşalacak. Rezerv alanda belediyelerin by-pass edileceği ifade ediliyor. Bu haberi okudum ve bunun bizde olacağı aklıma gelmedi. Sanki Uganda gibi geldi ama orada hukuk var. Mahkeme dahil 90 gün dediğinde zaman mahkeme yok diyorsun. Bütün idari icraatını yargıdan çıkarıyorsun. Bugün mülkiyet en esas şeydir. Diyelim ki Türkiye yarın çok sinirlendi, Allah korusun da. Gitti Yunanistan’ı işgal etti ve burası Türk toprağı dedi. Yunan tapu kaydında kime aitse ben burayı işgal ettim benim diyemezsin. Savaş durumunda dahi özel mülkiyete dokunamazsın. Mal sahibinindir. Bunu böyle bir kanunla by-pass etmek doğru değil.”


Bu kanun yarın AK Partilileri de mağdur eder!
Altaylı, iktidarın değişmesi durumunun da göz önüne alınmasını söyledi. Bu kanunun AK Partili olanları da mağdur edebileceğine vurgu yapan Altaylı, şöyle devam etti: 
“Yarın iktidar değiştiğinde senin yerine el koyabilir. Şu yolda çok güzelmiş. Burası Ahmet beyin. Ahmet bey kim? Bize 2’de bir çakan sanayici varya, hemen rezerv alan ilan edin. Senin güzel bir köyün var ve havaalanı geliyor. Hemen rezerv alan ilan edelim olur. Bu bu demek. Hop gelecek konacak, ben burada kentsel dönüşüm yapıyorum. Katarlı firmaya ver. Bu normal şartlarda kabul edilemez. Bu bir iktidarın devrilmesi için yeterli şartları oluşturur. Sakın demeyin bunlar muhalif korkuyorlar. Yarın iktidar değişir sen muhalif olursun. Senin malın gider. 90 günde insan mahkemeye anca gider. Mahkeme harcını ödeyemeyenler var piyasada. Mahkeme harcını bulamadığı için dava açamayanlar var.”


ÇARŞI UŞAK PROJESİNDE DE REZERV ALAN DURUMU VAR!
Öte yandan geçtiğimiz gün konuyla ilgili bir haber da gazetemizde yer almıştı. Çarşı Uşak projesinin rezerv alan ilanı durumunda, proje alanında söz sahibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına geçiyor. 6306 sayılı yasa bu konudaki tanımı ve sınırı net bir şekilde çiziyor. Aynı kanunda, bakanlığın bu alanlarda bulunan taşınmazları satın almaya ve ön alım hakkını kullanmaya yetkisi var. Ayrıca bakanlık, taşınmaz mülkiyetini veya imar haklarını başka bir alana aktarmaya da yetkili. 
HABER / ALİ ARASLI