CHP Uşak İl ve İlçe Örgütü, Fatih Mahallesinde Pazar esnafını ve vatandaşı ziyaret etti. Son dönemlerde pazar esnafını sık sık ziyaret eden CHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba ve partililer, burada yaşanan sorunları dinlediler. Pazardaki en büyük sorunun enflasyon olduğunu belirten Karaoba, “Öyle bir ortamdayız ki, ne malını satan mutlu, ne de satın alan. Böyle nereye kadar gidecek? Hayat pahalılığı her geçen gün can yakıcı bir şekilde artıyor. Asgari ücret bugün 5500 TL oldu ve pazarda fiyatlara bakıyoruz ve görüyoruz ki, bu parayla da bir aile geçinemez. Pazarcı esnafıyla konuşuyoruz ve onlar da ürünlerin yerinde dahi pahalı olduğunu ifade ediyor. Anlayacağınız ne alan ne de satan bu işten bir şey anlıyor. Vatandaş artık taneyle alacağını alıyor. Esnafımız hala yemek ve tatmak helaldir anlayışıyla çalışıyor. Fakat vatandaşın artan pahalılıktan dolayı utanarak aldığı ürünün tadına bakmaktan çekindiğini söylediler” dedi.

“Mevsimsel meyvelerin fiyatları diğer ürünlere nazaran bir tık daha uygun” diyen Karaoba, şöyle devam etti: “Fakat mevsimi olmayan ürünler özellikle limon sonu olduğu için büyük bir artış var, bu zamana kadar görülmeyen bir seviyenin üzerinde. O da hem sezon sonu olmasıyla hem de yurtdışı ihracatıyla birlikte tezgâha bu fiyat yansıdı. Benim gördüğüm ürünlerdeki fiyatlar şöyleydi; Sarımsak 25-30 TL, Limon 25 TL, Domates 12 TL, Fasulye 15 TL, Sivri Biber 15 TL, Biber 15 TL, Havuç 10 TL, Marul 10 TL, Üzüm 15 TL, Nektari 15 TL, Şeftali 10 TL, Soğan 7,5 TL, Patlıcan 15 TL, Karpuz 4 TL,  Patates 10TL. Köy eriği 5 TL, Köy Fasulyesi 15 TL, Armut 15 TL, Domates 20 TL, Karalahana 5 TL, Maydanoz 5 TL, Yoğurt 50 TL, Tereyağı 120 TL, Çökelek 25 TL, 2,5 Litre Süt 25 TL, Yumurta 2 TL. Bu fiyatlar geçen yıla nazaran yüzde 100 oranında artış göstermiş.  Esnaf ürünü bu fiyatlarla güç bela temin ettiğini ifade ediyor. Vatandaş ise cebine en az 500 TL koyması durumunda, evine alacağının ancak yarısını alabiliyor. Bugün her şeyin tam anlamıyla alındığı bir Pazar alışverişi nereden baksanız 700 TL. Daha bunun için market alışverişi yok. Deterjan yok ve bu fiyat bir haftalık. Yazıktır bu millete, günahtır bu esnafa”.

Enflasyonla mücadelenin sağlam politikalarla yapılması gerektiğini belirten Karaoba, “Hep söylüyoruz: “Enflasyon en büyük halk düşmanıdır. ”Sadece cüzdanlarımızı boşaltmakla kalmaz. Toplumumuzu içten içe de çürütür. Ticaret ahlakı, iş ahlakı kaybolur. Borçlu borcunu ödememeye başlar. Alacaklı alacağını tahsil edemez. İşte onun için bugün dünyada enflasyonu yüzde 8-9 civarında olan ülkeler dahi, enflasyonla mücadelede kararlılık gösteriyor. Enflasyonla mücadele etmeyen, aksine enflasyon ateşini daha da harlayan, dünya üzerinde tek bir yönetim var. O da Erdoğan yönetimi. Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinde, göstermelik 20-30 kuruşluk indirimlerle, milletin gözünü boyamaya çalışıyorlar. Ama milletimiz artık algıya değil, fiyat etiketlerine bakıyor” dedi.

“Ama diğer tarafta AK Parti’nin Kahramanmaraş Kadın Kolları Başkanı, “Kriz yok. Market sepetini istediğimiz kadar dolduruyoruz. Döke, saça kullanabiliyoruz” diyerek, milletimizle alay ediyor” diyen Karaoba, şöyle konuştu; “Milletin kendisiyle alay eden Saray şürekâsına cevabı ise, Kahramanmaraş’ın komşusu, Osmaniye’nin Kadirli İlçesindeki, bir vatandaşımız tarafından veriliyor: “Yiyecek ekmeğe muhtacım. Sabah, öğle, akşam çayla ekmek… ‘Açlıktan kimse ölmez’ diyorlar, ama ölüyorum, açım” diyor. İşte memleketimizden insan manzaraları… Bir tarafta döke saça yaşayan Saray ve şürekâsı, diğer tarafta sabah, öğle, akşam, çay ekmekle öğün atlatanlar. “Açlıktan ölüyorum” diyenler”. Sorunların CHP ve Millet İttifakıyl çözüleceğini kaydeden Karaoba, “Türkiye’de, bu ucube şahsım hükümet sistemine, bunun sebep olduğu her türlü yıkıma “dur” diyecek, siyasi kararlılığın ve umudun sesi, bir kez daha yükseldi. Türkiye’nin farklı köklü siyasi damarlarından gelen, altı güzide partimiz, milletimizin aydınlık geleceği için bir arada yürüme kararlılığını gösterdi. Altı parti, “Bizim belirleyeceğimiz ortak adayımız, Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı olacak” dedi. Milletimiz müsterih olsun. Karanlık günlerin sonlanmasına artık çok az kaldı. Artık bu topraklarda; toplumsal kutuplaşma son bulacak. Toplumsal barış hâkim olacak. Öfke ve nefret dili kaybedecek. Nezaket ve karşılıklı saygı kazanacak. Ahlaki yozlaşmanın ve manevi tahribatın önüne set çekilecek” ifadelerini kullandı. FEYZİ DAVULCU