Şirketten yapılan açıklamada, kokusuz olan doğal gazın olası kaçağın kolayca anlaşılabilmesi için çürük sarımsak kokusuna benzer bir koku ile kokulandırıldığı, zehirli olmadığı ve solunduğunda zehirleyici etkisi bulunmadığı ifade edildi.

Ancak uygun şekilde ve şartlarda yakılmadığında tüm yakıtlarda olduğu gibi baca gazında karbonmonoksit oluşacağı kaydedilerek, şöyle denildi:

"Bu gaz etkin bir zehirleyici gaz olup, tüm yakıt türlerinin yakılmasında karbonmonoksit oluşumunu engellemek için uygun baca ve havalandırma şartlarını sağlamak gerekir. Yakıcı cihazların bulunduğu ortamda havalandırma menfezlerinin hiçbir mevsim koşulunda kapatılmaması gerekir. Yapılan periyodik kontrollerde bu durumla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Soğuk başta olmak üzere bazı nedenlerle menfezin kapatılması durumunda doğalgaz içeride birikerek risk oluşturabilir."

Açıklamada koku hissedildiğinde panik yapılmadan kapı ve pencereler açılarak ortamın havalandırılması, daire girişinde bulunan sayaç giriş vanasının kapatılması ve doğal gaz içermeyen bir yerden 7 gün 24 saat hizmet veren "Doğalgaz Acil Müdahale 187" ihbar hattının aranması gerektiğini aktarıldı.

AA

Editör: Zülal Karadedeli