Rektörlük binasında düzenlenen toplantıda üniversitelerinde eğitim gören Filistinli öğrencilerle bir araya gelen Hotar, İsrail zulmünün karşısında her zaman Filistin'in yanında olduklarını, bunu da her platformda açıkça söylediklerini ifade etti.

İsrail'in Gazze'ye yönelik katliama dönüşen eylemlerinden rahatsız olduklarını belirten Hotar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Saldırılar hiçbir değer ya da ideal uğruna kabul edilebilir değil. Çünkü güç dengesi yok. Hiçbir ahlaki ve insani değer yok. İnsanlar cephede çatışır ya da karşılıklı güç eşitliği vardır. Ona göre bir savaş uygular. Sonuçta ağırlıklı olarak maalesef bebeklerin, çocukların katledildiği, bir medeniyetin aslında yok edildiği, bir şehrin yerle bir edildiği ve insanların açlığa, susuzluğa, yoksulluğa mahkum edildiği bir durumu bütün dünya durmuş, sadece konuşarak izlemekte."

Hotar, üniversitelerinde eğitim gören Filistinli öğrencilerin kendilerine emanet olduğunu, her zaman onların yanlarında bulunduklarını anlattı.

AA-20231027-32537084-32537083-DEU_REKTORU_PROF_DR_HOTAR_FILISTINLI_OGRENCILERLE_BIR_ARAYA_GELDI

İsrail'in saldırılarının en kısa sürede bitmesini ümit ettiklerini vurgulayan Hotar, şunları kaydett:

"Zaten biz ülke olarak da kurum olarak da elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Sizler de belki her biriniz, bulunduğunuz çevrede, bu mücadelenin aslında ne olduğunu anlatabilirsiniz. Mektuplar yazabilirsiniz. Başka ülkeden olan Türk arkadaşlarınız da dahil, onlara bu konuların gerçeğini anlatabilirsiniz. Yine vefa çerçevesinde çeşitli basın söylemlerinde veya eylemlerinde bulunabilirsiniz. Bunların her biri yani bir kişiden, iki kişiden, beş kişiden ne olur diye düşünmeden yapmamız gereken şeyler. Cumartesi günü büyük bir miting var. Ona katılım sağlamak bile çok ciddi bir katkı."

Filistinli öğrenciler toplantı için Rektör Hotar'a teşekkür etti.

AA