Ege'de 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümü dolayısıyla törenler gerçekleştirildi.

İzmir Kadifekale Hava Şehitliği'ndeki törene Vali Yavuz Selim Köşger, Ege Ordusu Komutanı Korgeneral Kemal Yeni, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile protokol üyeleri katıldı.

Anıta çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu, saygı atışı gerçekleştirildi ve göndere Türk bayrağı çekildi.

Türkiye Harp Malulü, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği İzmir Şubesi Başkanı Recep Doğru, konuşmasında, dünya tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümünün onurunu ve gururunu yaşadıklarını belirtti.

Kahraman Türk askerinin, şehitlerin ve gazilerin hatıralarını gelecek nesillere aktaracaklarını belirten Doğru, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale'de özellikle Anafartalar'da silah arkadaşlarıyla birlikte göstermiş olduğu kahramanlık, dünyada çok az milletin gösterebileceği kahramanlık destanıdır. Çanakkale'de çelik ve barut, inancın, imanın ve azmin karşısında yenik düşmüştür." dedi.

Törende şeref defterini imzalayan Vali Yavuz Selim Köşger, kahraman milletin Çanakkale'de bir destan yazdığını vurgulayarak kaydetti:

"​Sizlerin, şehadet uğruna gözünüzü kırpmadan ileri atıldığını, makamların en yücesine koşar adım gittiğinizi biliyoruz. Bugün, emanetiniz Türkiye Cumhuriyeti'nin gözü pek bekçileri olan bizler de koşulsuz adanmışlık ve vatan aşkını öğrendiğimiz atalarımızdan miras toprakları aynı kararlılıkla savunmaya devam ediyoruz."

Şehitlikte okunan duaların ardından kabir ziyaretlerinde bulunuldu.

Kadifekale Hava Şehitliği'nin ardından Vali Köşger ile protokol üyeleri, Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde İzmir Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğince düzenlenen "1915 Çanakkale'den Sonra Şefkat Kahramanlarımız" adlı resim sergisinin açılışına katıldı.

- Denizli

Denizli Asri Mezarlık'taki şehitlikte düzenlenen törende, çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Türkiye Harp Malulleri Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Denizli Şube Başkanı Mustafa Işık'ın konuşmasının ardından Vali Vekili Mehmet Okur, şehitlik şeref defterini imzaladı.

Protokol üyeleri, şehit anı odası ve şehit kabirleri ile Polis Şehitliği'ni de ziyaret etti.

Denizli Müftülüğünce şehitler için Kur'an-ı Kerim ve dualar okundu.

Törene İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 11. Komando Tugay ve Garnizon Komutan Vekili Ertan Dabi, İl Jandarma Komutanı Albay Veysel Yanık, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Vedat Kadri Özüer, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Baro Başkanı Adnan Demirdöğer ve şehit yakınları ile gaziler katıldı.

-Aydın

Aydın'da  Tellidede Mezarlığı'ndaki şehitlikte 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

Valilik, Garnizon Komutanlığı,  Aydın Büyükşehir Belediyesi,Aydın Şehit Aileleri ve Gazileri Dayanışma Derneği, Aydın Şehit Aileleri ve Malul Gazileri Yardımlaşma Derneğinin çelenklerinin sunumunun ardından Üsteğmen Emre Doğan, günün anlam ve önemine ilişkin konuşma gerçekleştirdi.

Vali Hüseyin Aksoy'un şehitlik defterini imzalamasının ardından şehitler için dualar edildi.

- Uşak

Uşak'ta Şekerevleri Şehitliği'nde düzenlenen programda, Vali Yardımcısı Muammer Balcı ve Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın tarafından anıta çelenk sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından İl Jandarma Komutanlığı tören mangası tarafından saygı atışı yapıldı.

Daha sonra Kur'an-ı Kerim okunup dua edilerek şehit mezarlarına karanfil bırakıldı.

Törene CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Fahri Semiz, İl Emniyet Müdürü Mesut Gezer, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile şehit yakınları ve gaziler katıldı.

- Manisa

Manisa'da Garnizon Şehitliği'ndeki törende, şehitlik şeref defterini imzalayan Vali Yaşar Karadeniz, vatanın bütünlüğü, milletin birliği ve dirliği için canını ortaya koymuş kahramanları rahmet ve minnetle andıklarını söyledi.

Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından katılımcılar dua okudu, şehit kabirlerine karanfil bırakıldı.

Emekli maaşı ve işçilere kadro düzenlemesini içeren teklif TBMM'de Emekli maaşı ve işçilere kadro düzenlemesini içeren teklif TBMM'de

Törene MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Palabayık, Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, 1. Komando Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Sebahattin Kalkan, Jandarma İl Komutanı Tuğgeneral Zafer Tombul, İl Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy, il protokolü, şehit yakınları, gaziler, askeri erkan ve öğrenciler katıldı. - İzmir(AA)